Всеки народ има правото да се самоопредели и да реши къде иска да бъде. Резултатите от референдума са противоречиви. Това заяви пред Би Ти Ви вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева на въпрос какво се случва в Македония след референдума за името на страната.

"Избирателната активност е малко под 37%. Под въпрос е дали това са актуалните избирателни списъци, след като 25 години не е правено преброяване", коментира тя.

"Много млади хора напуснаха Македония. Със сигурност това не е малка подкрепа от страна на гражданите на страната за това, към което се стреми Македония", обясни вицепремиерът.

"Очакват се интересни времена. В наш интерес е да има стабилност в съседната ни държава. Ние ги чувстваме много близки", каза още министърът на външните работи и добави: "Този дългогодишен спор трябва да се реши. Историята много ни тежи. За нас е важно Република Македония да бъде стабилна."

По думите й ръката на България за членството на Македония в НАТО и ЕС остава протегната.

"Има много държави и политици, които не желаят членството на Република Македония в НАТО и ЕС. Много пропаганда, много лъжи имаше в учебниците им, в историята им. Ще отнеме време, но този референдум в никакъв случай не е провал", отсече Екатерина Захариева.

Вицепремиерът коментира и заседанието на ООН и срещата на премиера Борисов с американския президент Доналд Тръмп. "Тази година беше ред на премиера да отиде, все пак това е и годината на нашето европредседателство. Следващата година пак ще отиде президентът", коментира тя.

"За съжаление, тази година не сме много по-добре от предходната. Не сме преодолели световните конфликти. Все още има държави, които не сме успели да привлечем в борбата с климатичните промени. Тази седмица беше много важна, защото отидоха всички лидери и всеки изложи визията си за световния мир. Там се направиха срещи, които едва ли в друго време ще могат да се осъществят. За първи път в историята ръководителят на българската делегация се срещна с държавния секретар на САЩ Майк Помпео", увери министърът на външните работи.

"Не бих казала, че разговарям трудно с президента Радев. Разбира се, че имаме различия по някои теми. Разговорите са да стигнем до най-доброто представителство на България по света, защото посланикът е лицето на страната. Тази година преговаряме за над 30 посланици. Имаме безспорни кандидатури", заключи Захариева.