Чикаго, САЩ. В една класна стая звучи българският химн. И изправя на крака не само родените в България деца, но и тези, които са се родили там. До черната дъска е родният трибагреник. Отсреща – национална носия. Портрети на народните будители. Фотоси от Стария Пловдив, Рилския и Бачковски манастир, старата столица Търново.
И на видно място – Патриотичният буквар, съставен от народния представител днес Славчо Атанасов с екип от млади хора. Патриотичният буквар, който първо е притежавала единствено учителката. И по него са учили всички. А после бе дарен от Славчо Атанасов на децата в българското училище в Чикаго. За да я има една малка България, събрана в класна стая. В САЩ – на хиляди километри оттук.
Урокът, с който започват този път е нетрадиционен – защото не е просто урок по учебната програма , а по родолюбие. „Ние, българските учители тук, в Чикаго, знаем, че е важно не само да научим децата да четат и пишат на български език, но и да запазят силна връзката си с България, да съхранят българската традиция“, започна учителката Стефка Папазова.
И тази връзка започва да се плете здраво с разказите на децата – на тези, които през лятото са били в България с родителите си, но и на тези, които само са чели и слушали за родината си от родителите. Урокът започва с най-важната дума „Родолюбие“, продължава с разказа на Живко за Харманли – града на родителите му. Момчето знае и разказва легендата за Гергана, ходил е на Извора на Белоногата. Божидар е от Карлово – носи снимки на Васил Левски, разказва за майката на Апостола, показва къщата им.
Ники разказва за Сливен – показва ни Часовниковата кула, църквата „Св. Димитър“. Всички слушат за най-стария жив град в Европа – Пловдив и неговите красиви възрожденски къщи, за Античния му театър. За розобера в Казанлък, за мъжкото хоро в Калофер, за нестинарските танци, за българските носии и традиции.
Вече са учили за Шипка, за националните ни символи, за Левски и Ботев – по буквара, дарен им от Славчо Атанасов за първи път още през 2011 година, когато е бил кмет на града. Тяхната учителка Стефка Папазова е от Пловдив. При една от срещите й със Славчо Атанасов той остава впечатлен от разказа й за познанията на българските деца и „сърцатите им български“ уроци. Малко след това със съдействието на баща й - общинския съветник от Пловдив тогава Никола Хърсев първите буквари потеглят за САЩ. За да се днес в ръцете на всяко едно българско дете, което пристъпва прага на българското училище в Чикаго.
Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 14:00 "Пълна подигравка": Хитрец удари кола и скрои номер СНИМКА
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 16:00 "Снежанка" в Родопите – приказна пещера се крие в дебрите на планината СНИМКИ