Пострадалият пешеходец също има вина за причинена катастрофа, когато не е спазил изискванията на Закона за движение по пътищата.
Това става ясно от тълкувателното решение на Общото събрание на Наказателната колегия на ВКС. Към нея бяха отправени седем въпроса, които се отнасяха до това абсолютно ли е правото на пешеходеца и носи ли и той вина, освен шофьора.
Пешеходецът носи вина за причиняване на смърт или телесна повреда наравно с шофьора, когато е преминал през пешеходната пътека, но нарушавайки правилата и задълженията на пешеходеца, посочени в Закона за движение по пътищата. Там е казано, че преди да навлязат на платното за движение, пешеходците трябва да се съобразят с разстоянията до приближаващите се пътни превозни средства и с тяхната скорост, да не удължават ненужно пътя и времето за пресичане. Също така да не спират без необходимост на платното за движение, да спазват светлинните сигнали и сигналите на регулировчика, да не преминават през ограждения от парапети или вериги, да не навлизат внезапно на платното за движение, да не пресичат платното за движение при ограничена видимост, да извършват търговия и услуги на платното за движение.Пресичането на пешеходците на местата, регулирани със светофар, включително и на такива, предназначени специално за пешеходци, трябва да става съобразно вида на светлинните сигнали. На регулирано със светофар място правото на пешеходеца при пресичане на пътното платно е абсолютно и безусловно, тогава когато пресича на разрешен за него сигнал. Налице е съпричиняване, ако пешеходецът не е спазил светлината на светофара, казва ВКС, предаде 24 часа.
Тогава водачите не са задължени да ги пропуснат. При пресичане на пътното платно извън определените за целта места правото на пешеходеца не е абсолютно.