Стипендии за завърнали се в родния град, жилище, облекчени данъчни ставки за фирмите, които откриват нови работни места, предлага кабинетът в опит да раздвижи икономиката в Родопите, Странджа-Сакар, Северозападна България, пограничните, планинските и полупланинските слабо развити райони.
Това предвижда Целенасочена инвестиционна програма за съживяване на обезлюдените и бедните региони на България. Документът е пуснат за обществено обсъждане от МРРБ, а в него са включени и проекти на общините, за които се очаква финансиране по европейските фондове в периода 2014-2020 г. Общо проектите са за над 6 млрд. лв.
Изоставащите региони обхващат 53.7% от територията на страната и 29% от населението. Много от мерките удивително напомнят тези на БКП от 1982 г. за ускорено социално-икономическо развитие на селищните системи от граничните райони и Странджанско-Сакарския край. Тогава се появи т.нар. "Република на младостта" в Странджа- Сакар.
Все още в селата от този район има малки панелни блокчета, които приютяваха млади семейства с деца, дошли да работят в земеделието, мандрите, шивашките цехове, младежките клубове и др., които бяха разкрити за да има работни места. Във всяко село имаше лекарски и зъболекарски кабинет. В някои дори - линейка и родилно.
Днес тогавашните млади хора са бедни пенсионери в изоставащите села, до някои от които дори няма автобуси. Училищата и детските градини отдавна са затворени и разпродадени.
Днешната програма на правителството предвижда пакет от облекчения - стимули в образователната сфера, финансови екстри (освобождаване от данъци, акцизи, такси и т.н.), натурални субсидии - 50% от стойността на столовото хранене, безплатни детски ясли и градини, безплатна закуска и обяд в училищата.
Приложеният подход е от доказания добър опит от 80-те във Франция и САЩ, където стимулите се предлагат само на хората, оставали да живеят и работят на територията не по-малко от 10 години.
За бизнеса се предвижда субсидия от 50% върху лихвите по инвестиционни кредити, както и възможност за наемане на терени и сгради в индустриални зони/паркове от предприятия, осъществяващи дейност на територията на съответния район.
"Съживена икономика" и "Укрепен човешки ресурс" са сред основните цели и в трите района в първата част на програмата - Северозападния, Странджа-Сакар и Родопите.
В регион Родопи е предвидено изпълнение на инфраструктурен транспортен проект "Южна тангента" от близо 600 км за връзка между градовете по линията Петрич - Гоце Делчев - Смолян - Кърджали - Хасково - Харманли - Тополовград - Елхово - Болярово - Царево - Бургас.
Според програмата, район "Странджа-Сакар" има потенциал за използването на ВЕИ главно на слънчевата енергия. И сега въпреки обезлюдеността в района има много соларни паркове. /Марица.бг