40 предупреждения за хванат опасен ориз има в ЕС от началото на годината, съобщи д-р Сергей Иванов, управител на центъра по биология на храните, пише "Телеграф".

От началото на века пък сигналите са 707. Почти всичкия опасен ориз, който е открит в страни от общността, е внос от Азия. Най-страшното открито замърсяване в ориза е с афлатоксини, най-разпространените представители на смъртоносните микотоксини. От всички биологично произвеждани отрови те са най-силните открити до сега чернодробни канцерогени. Устойчиви са на топлинна обработка на продукта.

Ако висока доза от отровата попадне в организма на човек, смъртта настъпва в течение на няколко денонощия вследствие на необратими поражения на черния дроб. Другите замърсители на опасния ориз са забранени за използване в ЕС пестициди.

Оризът, който се внася в България от Китай, не е истински, а от пластмаса, обяви производителят Петър Инджов по време на открит ден, организиран от Държавен фонд "Земеделие".

Петър Инджов бе сред номинираните стопани в конкурса на вестник "Марица" "Фермер на Тракия" за 
2017 г. Новината за изкуствения ориз, който излиза от матрица в Поднебесната империя, гръмна преди две години в световните медии. Явно манифактурата все още е в действие, а заради занижения граничен контрол той влиза безпрепятствено у нас. Предполага се, че се смесва с различни сортове ориз и на външен вид няма как да се разбере, че между зърната с етикет "Бисерен" например има и такива от пластмаса. 

Петър Инджов коментира, че вносът и от други държави продължава да мори родния производител. След като отшумя инвазията от Египет, сега атаката е от Индия, Мианмар (бивша Бирма), Азербайджан и др. Оризът влизал на 60 стотинки у нас, а по магазините цената е скочила до 3,50 лв. за кг. Освен това родните фермери няма как да са конкурентоспособни на колегите си от съседните страни. / Zdrave.to