Седмокласници не успяха да подадат днес заявление за прием в профилирани и професионални паралелки, тъй като родителите им са зад граница. В центровете, където приемат молбите на хартиен носител, се изисква присъствие на майка, баща или настойник. При подаването на заявление онлайн пък се натиска бутон "потвърди", при който излиза декларация за съгласие на родителя. Така на старта на кампанията възникнал проблем с деца на гурбетчии в първомайско. Той касае и "Столипиново", където много родители са зад граница. Крайният срок за кандидатстване изтича на 22 юни и мнозина няма да се върнат в страната до тогава. Това би могло да остави децата без възможност да продължат образованието си след основното.

Министърът на образованието Красимир Вълчев узна за проблема, докато участва в Съвета на ректорите в Аграрния университет в Пловдив. "Ще поставя въпроса пред колегите, за да се намери решение. Не може технически проблем да бъде пречка, водещ трябва да е интересът на детето", коментира  той.


Вълчев обяви още, че предстои да се направят нови разчети за времетраенето на модулите на матурите. Както "Марица" писа, зрелостниците негодуваха, че са лишени от възможността сами да си разпределят времето. Чакали половин час да изтече времето за първия модул, за да получат заданията от следващия, а след това не са им стигнали минути да  отговорят на всички въпроси от него. В момента анализираме, ще има реорганизация за другата година, увери Вълчев.


По повод корупцията сред преподаватели във вузовете министърът заяви, че най-добрата превенция е наказанието. Както се зарече, след арестите на двама професори от УХТ, ректорът проф. Кольо Динков  е внесъл в Съвета на ректорите искане колегите му в цялата страна да обсъдят  мерки срещу купуването на изпити. Заради отсъствието му от страната тази точка не влезе в дневния ред вчера. Ще е предмет на специална дискусия на следващата среща наесен, каза председателят на Съвета на ректорите проф. Любен Тотев. Той припомни също скандалите в НСА и в УНСС.  "Не може единични случаи да петнят името на 14 200 преподаватели, все почтени хора", подчерта проф. Тотев и настоя за строги дисциплинарни наказания. Министърът пък похвали ректорите, че реагират адекватно.