Търговците по магазини и пазари би трябвало да са изкарали една от най-трудните си години през 2015 година. Според данните на териториалното статистическо бюро се оказва, че пловдивчани са намалили чувствително потреблението на хляб, месо, плодове, зеленчуци, кисело и прясно мляко, картофи. От всичките десет основни хранителни продукти, които статистиците следят, с повишение за миналата година е само потреблението на алкохол. То се е покачило с 1,4 литра до 20,1 литра средно на лице от домакинството. Оттам нататък лани сме купували 80,1 килограма хляб и тестени изделия вместо 88,8 кила през 2014; потреблението на месо е спаднало с 2,5 килограма на човек, на кисело мляко - с 6, а на прясно - с почти два литра.
Очевидно е, че пловдивчани са минали на диета, защото не забелязваме да са отказали баничките и кренвиршите, за да се хранят по-здравословно, коментира Марина, която държи сергия с плодове и зеленчуци на оживено място. При нас вървят единствено салатните продукти, и то главно по празници, обобщава търговката. Териториалното бюро на статистиката е преброило, че за миналата година на човек от населението са се паднали 44,6 кила плодове и 65 кг зеленчуци, което е съответно с 8 и 9 кила по-малко от 2014 г.
Интересни цифри излизат от графите доходи и разходи на домакинствата в Пловдивско. Общият годишен доход средно на лице от домакинството е 4300 лева, а разходите са 3478 лева. Най-голяма част от парите на пловдивчани отиват за храна - около една трета (1266 лева), дрехи и облекла, транспорт, лекарства, а около 2,8% се връщат у държавата и общината под формата на данъци и такси. През 2015 година се увеличава издръжката на жилището с близо 33% спрямо 2014 година, коментират статистиците. Това включва ток, вода и режийни. За добро или лошо разходите за здравеопазване на средно статистическото домакинство в региона също са паднали. При лекари и за лекарства сме оставили около 6% от годишния си доход. Възможните обяснения са две - или сме станали по-здрави, или сме се лекували с бабини илачи, а не с продукти от фармацията.
ЗЕЛЕНИЯТ ФАСУЛ С РЕКОРД
Зеленият фасул в Пловдивска област е държал една от най-високите цени в цяла България, сочи справката на Държавната комисия по стокови борси и тържища за миналата седмица. Килото тук е струвало между 2,25 и 3,60 лева, докато в Добрич и Силистра например най-скъпо се е купувал за 2,40 лева. За сметка на това яйцата при нас са доста евтини. Бройката е струвала средно по 16 стотинки, докато в столицата например цената е била 22 ст. Като цяло обаче цените в магазинната мрежа в Пловдивско се движат в „златната среда”, сравнено с етикетите на стоките от първа необходимост в други областни градове.
ПЕТ СТОТИНКИ ОТГОРЕ НА ЛИТЪР ДИЗЕЛ
Горивата също са чувствителна тема за пловдивчани, стане ли дума за джоба им. Шофьорите тук не пълнят резервоарите с най-евтиния дизел в страната, бензиностанциите не си дават особен зор да дадат равнис по варненските, където заради Веселин Марешки е най-евтиното гориво. Там литърът върви по 1,55 лева, докато най-евтиния в Пловдив се купува за 1,60 лева. Също пет стотинки е стъпката между най-евтиния бензин А95 в страната (1,62 лева за литър) и най-евтиния в Пловдив (1,67 лева)./Марица.бг
Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 14:00 "Пълна подигравка": Хитрец удари кола и скрои номер СНИМКА
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 18:37 Тежка катастрофа с тир, твърдят, че има пострадало дете и човек с откъснати крайници