65% от българските учители са жертва на тормоз, сочи проучване, проведено от Синдиката на българските учители.

Тормозът е предимно психически, разказва лидерът на синдиката Янка Такева.

"Правим проучванията от 1994 година. И сме свидетели на това как вербалното насилие с годините все по-често нараства в агресия, в побоища", обяснява тя пред "Стандарт" и допълва, че през 94-та едва 0,05% от учителите са били жертва на физически тормоз.

Според Такева в много от ситуациите родителите отреагират на семейни проблеми и спорове с тормоз над учителя на детето. Най-често жертви на подобен тормоз са учители от детските градини и началното училище.

В много от случаите обаче преподавателите са тормозени не от родители и ученици, а от самите директори или от неправителствени организации, работещи с училището, разказва Янка Такева.

Тормозът от директорите често се изразява в намаляване на диференцираното заплащане, което се полага на преподавателя, в неоснователни претенции към работата му.

Много популярно напоследък е и заиграването с трудовите договори, особено на по-млади преподаватели. Част от директорите им пускат договор само за периода от септември до началото на лятната ваканция, като по този начин трудовият им стаж се прекъсва през летните месеци.