Група от 16 китайски студенти - 10 момичета и 6 момчета от 2-ри и 3-ти курс с инженерни специалности и двама техни преподаватели от Политехниката в Шенджен, Китай са на едноседмично посещение в Техническия университет - филиал Пловдив. Това е първата студентска група от Китай, която посещава града ни.
Съгласно сключения рамков договор между Политехниката в Шенджен и Техническия университет София и филиала в Пловдив, през 2017 година реципрочен брой български студенти и техни преподаватели ще върнат визитата на своите колеги. Студентите от Китай са настанени в общежитията на Техническия университет - филиал Пловдив.
Бъдещите китайски инженери ще се запознаят с условията за обучение и практика на българските си колеги от Пловдив. “Ще представим възможностите си за обучение по инженерни специалности в трите степени на обучение - бакалавърска, магистърска и докторска. На съвместна среща с български студенти ще дискутираме за перспективите на инженерната професия в България и Китай, ще коментираме основните инженерни предизвикателства на съвремието” - каза проф. Михаил Петров, заместник директор на филиала на Техническия университет в Пловдив. Като добри домакини пловдивчани ще представят културни и исторически забележителности на Пловдив и региона, както и начина на живот в България.
В началото на посещението си азиатските студенти гостуваха на Българо-китайската асоциация за бизнес развитие /БКАБР/, където председателят на асоциацията Ангел Христозов ги запозна с развитието на икономическите връзки между Пловдивска област и Шенджен. Асоциацията инициира и реализира побратимяването между Пловдив и Шенджен и сключването на договор за сътрудничество между двата университета.
В продължение на два дни китайските студенти ще посещават и високо технологични български предприятия в Тракия икономическа зона, както и най-значимият български производител на роботи, изнасящ своя продукция включително и за Китай - фирма Милара.
Следващата крачка във взаимоотношенията ни с китайските колеги е да започнем да обменяме студенти и докторанти за съвместно обучение, каза проф. Михаил Петров. Обучението в чужбина ще бъде на английски език.
Прочетете още
- 10:00 Хаосът с тока в Европа може да е причинен от „революция в зелената енергия"
- 14:00 Глутница тероризира "Овча купел": Нападнаха домашно куче, институциите бездействат СНИМКИ
- 12:00 Димитровградчанка: После обвиняваме децата СНИМКИ
- 11:00 Кметът на Луковит предлагал пари за потулване на случая с нападнатото дете?