Работим по текста на нов закон за социална икономика. Обсъждаме го с партньори и неправителствените организации, социалната икономика е много важна. Тя под 1 % от БВП у нас, но има страни където е тя е над 2 до 7 %. Това каза в Пловдив вицепремиерът и министър на труда и социалната политика Ивайло Калфин. Той откри Петият Европейски форум на социалното предприемачество. Важно е да има специално определение за това кое е „социално предприятие“.

Калфин подчерта, че тази дейност дава възможност на хората, които имат увреждания да бъдат пълноценни и да се чувстват действително пълноценни. По думите му социалните предприятия трябва да бъдат подпомагани, защото срещат сериозни трудности.

Подготвят се финансови схеми,инструменти и с помощта на европейските фондове, да се започне малко предприятие. Социалното министерство ще пусне  и нова програма съвместно с общините, които да помага на хората с увреждания.

Министър Ивайло Калфин подчерта, че ще има средства по линия на Оперативна програма "Човешки ресурси", отделили сме 55 млн. лева за тази схема за хората с увреждания. Надяваме се тези 55 милиона да се утроят, както и до три месеца ще има специален фонд в тази насока, обеща Калфин. Той изчисли, че тези предприятие у нас са 4000, но стопанска дейност извършват 2 500.

По повод на предложенията да се отдели специален фонд „Майчинство“ министър Клафин каза, че сега у нас работи общ фонд за заболявания и майчинство в НОИ. Аз съм готов да направим една по-детайлна сметка на това какво би станало при разделяне, каза Калфин. Той уточни, че майките получават  и сега за втората година при отглеждане на детето пари след обложена с данъците минимална работна заплата.

От социалното министерство смятат, че е по-добре да се работи над идеята, каквато е и в ЕС - да се помогне на майките да се върнат по-бързо на работа и те да са спокойни,  че има кой да отглежда децата им. Важно е да има детски градини и ясли, заключи Калфин.