Две от най-големите общини в България - Пловдив и Варна, са на път да се разсърдят заради акциите на държавата в “Международен панаир”. Те са в размер на 49% от капитала на дружеството. Правителството ги разпредели така: на морската столица прехвърли 29%, а на Пловдив - 20%. В деня, когато кабинетът взе решението на 27 юли, в Пловдив реагираха. И гласно обявиха, че не искат своя дял. В същото време съветниците от Варна одобриха сделката с панаира. Преди тях, във вторник, пловдивските общинари свикаха извънредна сесия, на която се четоха остри декларации и почти единодушно местният парламент отказа да приеме дарението. Единствено четирима съветници от БСП се въздържаха. Но всички останали - ГЕРБ, реформатори, патриоти и от местни формирования люто се възпротивиха на “подаръка”. Защо пловдивската община се отказа от акции за над 11 млн. лв. в панаира? “Няма логично обяснение защо Варна получава дял от “Международен панаир”, коментира кметът Иван Тотев. Според него отказаните от Пловдив 20% акции трябва да си останат на държавата”, заяви той. Мажоритарен собственик с 51% в международния изложбен център е лидерът на БСП в града на тепетата Георги Гергов чрез фирмата "Пълдин туринвест".

 

Тя беше създадена в съдружие с пловдивската община преди повече от 10 г. Първоначално градската управа държеше в нея 75%, а частният инвеститор - 25%. И двете страни апортираха имоти. Пловдив - къщи в Стария град и общинският разсадник, а Гергов - свои хотели в града и по морето. С еднолично вдигане на капитала бизнесменът успя да обърне в своя полза съотношението. Сега той държи 75% от “Пълдин туринвест”. “Простият разум показва, че когато сме имали съдружие с Гергов, общината губи. Тук няма наивни хора”, заяви съветникът от РБ Божидар Здравков. Колегата му от ГЕРБ Спас Гърневски припомни, че “този позор беше гласуван преди 10 г. от четири коренно различни партии в Пловдив - СДС, БСП, ВМРО и ДПС”. Бившият кмет се върна във времето на Стефан Стамболов, припомняйки как е създаден панаирът. “Той е надграждан от всички власти през миналия век. Апетитите към него започнаха през 1998 г.”, върна лентата Гърневски. В типичния си стил той се обърна задочно към Иван Потрних. “Г-н кмет на Варна, уважаеми колеги от морската столица, не е ли по-добре да проявите съпричастност към вашите приятели от Пловдив преди да гласувате сделката. Ние никога не бихме посегнали към някоя от иконите на Варна, каквато за нас е панаирът. Г-н премиер, преразгледайте този акт на кабинета. Държавата не бива да абдикира от икономическото си лице, каквото е международният изложбен център”, изтъкна Гърневски. Според Божидар Здравков, чийто дядо се смята за най-успешния кмет на Пловдив, управлявал града през 30-те години на миналия век, държавата трябва да си върне пълния контрол върху панаира.

 

От “Международен панаир” опровергаха, че не са давали дивидент. През 2010 г. пловдивската община получила 375 000 лева за ремонт на детски градини и площадки. Същата година на държавата били преведени от дружеството 1,4 млн. лева. На следващата година панаирът прехвърлил на общината акции на стойност 1 886 625 лева. Съветниците в града на тепетата са убедени, че последната сделка е опечена на “варненска почва”. От години Георги Гергов притежава в центъра на морската столица 3 декара, наричани от варненци “дупката”. Там общината не може да направи нищо, а в същото време е язва в сърцето на града. Според пловдивчани Варна ще прехвърли своите 29% от акциите в панаира на Гергов и така той ще се сдобие с 80% в дружеството. От своя страна кметът на морската столица ще реши дългогодишен проблем в центъра. “Но каква е ползата за Пловдив? Никаква!”, отсичат в града на тепетата. И смятат, че с 20% акции нищо не можеш да направиш, дори представители на общината нямало да допрат до борда на директорите. Шефът на червените съветници Николай Радев е на друго мнение. Той се опита да накара колегите да приемат дарението от държавата “Ако ние се откажем от тези акции, вероятността да не ги получим никога е напълно реална. По-добре да ги вземем и да настояваме кабинетът да ни даде и другите 29%, които прехвърли на Варна”, настоя Радев. Но резултатът от гласуването се оказа красноречив. 41 отказаха дарението, а четирима се въздържаха. От своя страна Гергов обясни пред “24 часа”, че има от 4 г. общ проект между него и община Варна за въпросните 3 декара. Идеята била там да се направи изложбен център на 2 етажа. Реализацията се спъвала от министерството на културата и от собствениците на съседните парцели. Проектът предвиждал на 1-ия етаж да има артцентър и в него да се експонират античните находки под стъкло.

 

На 2-ия етаж пък щели да се организират пътуващи изложби по различни теми, които интригуват туристите. От изявленията на варненския кмет се разбра, че той приветства сделката и в крайна сметка съветниците я одобриха. Пловдивчани са на другия полюс. Любопитно е, че по време на целия дебат в местния парламент никой от групата на ГЕРБ, нито пък Иван Тотев взеха отношение. Според наблюдатели това би се тълкувало като реакция срещу решението на кабинета. “Нямаше нужда съветниците от ГЕРБ или пък аз да се изказваме. За нас е важно да има панаир, не толкова дали и държавен или частен”, обобщи Тотев. От Министерството на икономиката казаха, че ще решават какво да правят с държавния дял, който Пловдив не поиска. Възможно било държавата да остане с 20% дял в панаира. Десет депутати (9 от Реформаторския блок и 1 от ГЕРБ) са задали въпрос на 28 юли към министъра на икономиката Божидар Лукарски за прехвърлянето на държавните акции на Пловдивския панаир. Сред тях Мартин Димитров, Атанас Атанасов, Вили Лилков, Петър Славов от Реформаторския блок и Методи Андреев от ГЕРБ.

 

Портних: Няма връзка между панаира и Дупката

Няма връзка между прехвърлянето на държавни акции от панаира в Пловдив на общината във Варна и Дупката, заяви кметът на морския град Иван Портних. Теренът в центъра на Варна, който общината иска да си върне, е собственост на бизнесмена Георги Гергов, който държи и мажоритарния дял в панаира. Варна има възможност да организира изнесени изложения на “Пловдивския панаир” особено през лятото, когато градът се пълни с туристи, твърди Портних. Според него Варна и Пловдив няма да се конфронтират, Пловдив е европейска културна столица, а Варна е европейска младежка столица. Кметът допълни, че общината има желание да изгради експоцентър до Двореца на културата и спорта, в който ще се провеждат изложения, конгреси. Строителството можело да стане за 3 г., а финансирането да дойде от местния бюджет, от европейските програми и от евентуални инвеститори. Наесен ще бъде проведен международен конкурс за архитектурен проект на експоцентъра. Дотогава ще се ползват опитът, международните контакти и марката на “Пловдивския панаир”.