Лекарите знаят по-добре от всеки за дългосрочните вреди върху човешкото тяло, които би могла да причини една гладна стачка.
Специализантите в Полша обаче са решили да предприемат подобна драстична мярка, смятайки, че по този начин исканията им биха били чути, пише Би Би Си.
Стачката им вече навлиза в петата си седмица, но 20-те лекари от Варшавската болница по педиатрия губят надежда, че правителството ще приеме техните искания за увеличаване на държавните разходи за здравни услуги. Те отстояват тезата, че системата на здравеопазване е поставена на колене и че са претоварени от работа.
Един от първите включили се в протеста лекари е Пьотър Матия. Той е и един от най-дълго участвалите в гладната стачка, гладувайки в продължение на 12 дни, след което по медицински съображения бива "дисквалифициран" от останалите протестиращи.
По думите му редовно е работил по 80 часа седмично. "Бях на предната линия на случващото се в полското здравеопазване. Лекарите искат да предоставят по-добри грижи на пациентите си - но се сблъскваме с финансова стена. Не заслужават ли поляците добро здравеопазване?"
Миналата година правителството в Полша е похарчило 4,4 процента от брутния вътрешен продукт за здравеопазване. Това я нарежда сред страните с най-ниски разходи в тази област според Организацията за икономическо сътрудничество и развитие - преди Турция (3,4 процента) и Латвия (3,2 процента).
Данните за 2016 г. показват, че най-голям дял за здравеопазване от своя БВП е отделило германското правителство - 9,5 процента - следвано от Швеция с 9,2 процента.
Полските специализанти искат постепенно повишаване до 2021 г. до 6,8 процента.
Правителството влезе в преговори с лекарите.
Миналата седмица с тях се срещна министърът на здравеопазването Константи Радживил и по силата на одобрено от кабинета предложение им обеща увеличение до 2025 г. до 6 процента от БВП.
"Човек не бива да си играе с живота и здравето на пациентите", каза обаче той за стачката.
Според доктор Йоана Матецка предложението на правителството е "нереалистично".
"Не се отнасят към нас сериозно, не излизат с някакви реалистични предложения, просто искат да спрем с гладната стачка", каза тя, говорейки от името на лекарите.
Докторите Патриция Печка и Малгожата Кожел - и двете в гладна стачка четвърти ден - побързаха да изтъкнат, че не пренебрегват пациентите си.
"Изпитвам пълна убеденост в това, което правя, използвах целия си отпуск, за да съм тук. Не отсъствам от работа. Не искам това да се отрази на пациентите ми. Просто скоро няма да мога да изляза в отпуск", каза Печка.
Кожел добави: "През последните две години протестирахме, канихме правителството на диалог, подчертавайки колко тежко е състоянието на здравеопазването, но нямаше никакъв отговор. Затова смятаме, че няма друг вариант, освен да прибегнем до гладна стачка".
Специализантите също така искат по-малко бюрокрация и увеличение на заплатите.
В момента след като приключат седемгодишното си следване и след като са започнали работа в болнично отделение специализантите в Полша получават около 1833 злоти (500 долара) на месец, горе-долу колкото наем на малко жилище във Варшава.
За сравнение британски специализант може да очаква начална заплата от 1910 лири на месец.
Броят на лекарите, които гладуват, винаги е някъде около 20. Редовно ги преглеждат други лекари, които са доброволци и подкрепят каузата им.
Когато даден човек е определен за неспособен от медицинска гледна точка да продължи, бива "дисквалифициран" и заменен с друг доброволец.
Гладната стачка се разпространи и в други градове, като участие взеха и лекари в Шчечин, Лешно, Лодз, Гданск, Краков и Вроцлав.
б. ред.: ТАСС съобщи днес, че младите полски лекари специализанти са прекратили гладната стачка, която започнаха на 2 октомври, но продължават своя протест срещу политиката на правителството в областта на здравеопазването.
/БТА/