Инцидент помрачи празника на Бунарджика. Жена падна в коритото на неработещ фонтан и си удари краката. Лекар и полицаите й оказаха първа помощ. Стотици пловдивчани и тази година изкачиха хълма на Бунарджика, за да поднесат венци и цветя по повод националния празник 3 март, видя на място репотер на Марица.бг. Още от рано сутринта родолюбиви българи запонаха да се събират на автомобилната алея в подножието. Около 11 часа членовете на Комитет "Родолюбие", облечени в автентични дрехи и с оръжия отпреди 138 години, поведоха поход нагоре. Заедно с тях застанаха и децата от пловдивските училища ОУ "Стоян Михайловски", ОУ "Александър Батемберг", ОУ "Виктория и Крикор Тютюнджян" и ЦДГ "Арлекино".

С трибагреника в ръце малчугани и техните родители катереха алеите по хълма. Младежи от различни патриотини организации посрещаха хората пред Паметника на Царя Освободител с поздравителни картички за празни и ленти в бяло, зелено и червено. А на огромни платна се четяха надписите „Благодарим ти, Русия”, „Поклон пред подвига на героите”, „Ние помним клането”.

В 12 ч започна и официалната церемония по повод 138 години от Освобождението на България, в която участие взеха представителни формирования на гарнизон Пловдив и военен духов оркестър. С едноминутно мълчание на колене пловдивчани почетоха подвига на героите, след което българското и руското знаме прелетяха над Бунарджика.

Слово за значението на празника произнесе кметът инж. Иван Тотев, който подчерта, че трети март е един от първите български празници въведени у нас. „В българската история планините винаги са били символ на могъществото на нашия народ и висшите проявления на неговия дух. Неслучайно през 1881 пловдивчани са избрали този, най-висок тогава в града хълм, за да издигнат първия в свободна България паметник в чест на тези, които дадоха живота си за свободата. От тук се вижда цялото Тракийско поле, в което протича последната битка на Руско-турската война. От тук се вижда и баташката планина, където гордите планинци избират смъртта пред робството”, посочи градоначалникът. И допълни, че и днес е важно да не забравяме уроците на историята. И да се гордеем с 3 март,защото българската свобода не е подарена, а е заслужена. „Нека заедно продължим да работим за успехите на Пловдив и България”, пожела инж. Тотев.

Пред Паметника на руските освободители венци в знак на признателност поднесоха Пловдивският митрополит Николай, областният управител Здравко Димитров, председателят на Общинския съвет Савина Петкова, всички райкметове, общинари, почетният консул на Руската федерация Георги Гергов, консулите на Армения и Молдова, бившият кмет на Пловдив Славо Атанасов, както и делегация от Санкт Петербург, водена от Вице-губернатора Сергей Николаевич Мовчан.

По повод 3 март на паметника на Васил Левски в подножието на Бунарджика цветя положиха и рокерите от мото клуб Vagabonds. Както Марица.бг вече писа, тази година братята на вятъра се разделиха и организираха две отделни шествия. Част от рокерите решиха да се поклонят пред паметника на Васил Левски, други отидоха на Централни гробища и поднесоха цветя пред Паметника на загиналите в освободителните войни.