Нисък стандарт на живот, високи цени, демографска криза, липса на работна ръка. Това са само част от проблемите, пред които е изправено българското население. Какво обаче в действителност тормози българина - дали е цената на хляба, или лошото здравеопазване?
Цената на живот и миграцията, оказва се, вълнуват голям процент от населението на страната ни. Това сочат данни на Европейската комисия.
Най-належащите проблеми за страната ни касаят стандарта на живот. Цените на стоките постоянно се покачват, а трудовото възнаграждение остава същото. 46% от българите, участвали в проучването посочват, че основната им тревога са постоянните скокове в цените на пазара.
Всеки трети е загрижен от състоянието на здравеопазването, а 27% от състоянието на икономиката. 72% от анкетираните българи смятат, че икономическата ситуация у нас е много тежка и само 20 на сто са доволни.
Изненадващо но почти 50% от населението на страната е доволно от условията на труд. Почти толкова са и онези, които смятат финансовата ситуация на себе си и семейството си за нормална.
64% от анкетираните не намират да има подобрение или вложение в положението им, а 48% и в хала на държавата. 23 на сто обаче виждат, че България върви напред, а 19% напредват и в лично качество.
Вяра в институциите обаче почти няма. Едва 25% от анкетираните смятат, че българското правителство е надеждно. На фона на това 55 на сто от хората пък се доверяват на европейските институции. Българският парламент пък печели едва 17% от доверието на българското население.
Когато българите погледнат встрани от собствената си паница обаче, оказва се, че най-много ги тревожат миграционните процеси и тероризма. 15 на сто изтъкват икономическата ситуация на Европейския съюз за тревожна, докато едва 13% от анкетираните се притесняват от инфлацията и растящите цени в целия ЕС.
Проблемите за българите са едни, а за чужденците - други. Докато сънародниците ни се притесняват от мигрантите, други анкетирани в пределите на ЕС смятат проблемите с глобалното затопляне за доста по-належащи.