„Безплатните услуги ще бъдат преди всичко свързани със създаване на родителски капацитет, информиране, консултиране. Услугите, свързани с даване на подслон на лица, които се нуждаят. Всички са подробно изброени в новия закон“, обясни социалният министър Бисер Петков, цитиран от БГНЕС.
В закона за първи път се регламентира асистентската подкрепа като социална услуга. Право на нея ще имат всички хора, които са в невъзможност за самообслужване и хората, които са трайни увреждания и необходимост от чужда помощ. „Изрично е споменато, че хората с увреждания, които не ползват асистентска подкрепа по друг закон (Закон за личната помощ – б.р.) имат право на асистентска подкрепа по този закон“, обясни още социалният министър.
В закона се поставят и много срокове, свързани с процеса на деинституционализация. „Срокът за закриване на домовете за деца, лишени от родителски грижи, както и за домовете за медико-социални грижи е до 1 януари 2021 г. Поставени са срокове за закриване на домовете за хора с различни увреждания и хора с психични разстройства. Поставен е срок, който е най-дълъг, за създаване на услугите, които ще бъдат предвидени в Националната карта за социални услуги. Той е до 1 януари 2035 г.“, допълни още министър Бисер Петков.