Пропуск в закона задължава доживот съкооператорите да са домоуправители? Това е така, защото в Закона за управление на етажната собственост са посочени само няколко условия, които спасяват новоизбран домоуправител от функциите му. Нормативната уредба е приета в края на мандата на кабинета на Сергей Станишев преди 10 години.
В него подробно е описан изборът на управителен съвет, както и при кои случай избраният домоуправител може да се откаже. Става въпрос за изключително и само две обстоятелства обаче. В чл. 20 на закона е записано, че собственик или ползвател може да откаже да бъде член на управителния съвет (управител) или член на контролния съвет (контрольор) само в случаите на трайна фактическа невъзможност поради болест или дълготрайно отсъствие през съответната година, както и при предложение за повторен избор.
Какво става обаче, ако избраният управител просто не желае да изпълнява вменената му функция - тоест нито едно от гореизброените условия не е налично, но е налице липса на мотивация (например)? За подобен казус разказват от “Монитор”. Асен Маринов обитава жилищна кооперация в столичния кв. “Бояна”. Той е бил избран за домоуправител на домсъвет, без да е присъствал на него. Никой не го попитал може ли, иска ли… След това той успява да свика ново общо събрание, но не успява да убеди съседите си, че не желае да е домоуправител, и е поискал да се изчака, защото има малки деца. Той вече води 2 дела за обжалване на въпросните решения на събранията на етажната собственост.
„В ЗУЕС се казва, че може да се откаже да бъде човек домоуправител по болест или при трайно отсъствие. Не е дефинирано обаче какъв е срокът, за да се приеме това отсъствие за трайно. При мен казусът е по-интересен, защото не съм присъствал на събранието, на което съм избран. Това обаче нямало особено значение.
Законът по този въпрос не казва нищо и могат да изберат на практика всеки против волята му. На другото събрание ми казаха, че решението било вече гласувано, не може да се променя и да си наема човек, който да ми върши работата като домоуправител. Това обаче според мен е абсолютно противозаконно“, разказва потърпевшия. Според юрист единственият вариант за Асен е да обжалва, но с доводите си едва ли ще спечели делото. „Донякъде и другите са прави. Те може също да са заети.
Ако всички в блока са с деца, какво да се прави? Ако се опрости системата, функцията на домоуправителя няма да тежи на хората“, коментира адвокат Борис Кумпиков. „Въпросният закон не си изпълнява целите и няма връзка с реалния живот. Сега се готвят промени, но спасението е в изцяло нов закон, който трябва да е прост и ясен, императивен и корпоративен. Да се предвидят не само санкции, а и механизъм, за да може да работи“, предлага той. В действителност промени в ЗУЕСТ се готвят, но не се знае кога ще бъдат финализирани и приети.
Не се знае и доколко ще са ефективни за подобряването на управлението на етажната собственост. Иначе казано: Как ще задължат хората да си плащат входните такси? Юристът се чуди защо вече 10 години не е бил направен елементарен типов софтуер за сметките на етажната собственост, който да се ползва от домоуправителите. Така всички съсобственици могат с персонални пароли да влизат и да проверяват финансовото състояние на общата каса.
По думите му друга слабост на ЗУЕС е, че професионалните домоуправители не вършат работа, защото например не могат да извадят изпълнителен лист, ако някой съкооператор не си плаща таксите за входа или вноските за фондовете за поддръжка. Най-вероятно през есента ще станат известни промените на ЗУЕС, които на практика ще представляват нещо като основен ремонт на нормативния документ.