Франция застава зад гърба на Кристалина Георгиева. Страната търси начин да промени критериите за избор на ръководител на Международния валутен фонд. По-конкретно става въпрос за възрастовата граница. Ако реформата се случи, това ще разчисти пътя на Кристалина Георгиева до шефския пост и сънародничката ни може би ще оглави МВФ.

Бруно Льо Мьор, финансовият министър на Франция, неформално е споменал името на Георгиева на среща на финансовите министри от Г-7 в Шантили миналата седмица, според информация от трима европейски служители, само за да се подчертае възрастовото ограничение за управлението на МВФ като правна пречка, пише “Financial Times”.

Ако идеята събере подкрепа, тя може да бъде подложена на гласуване в борда на МВФ още през тази седмица. Според сегашните критерии – началникът на МВФ трябва да е под 65-годишна възраст и не могат да изпълнява длъжността си “след 70-тия си рожден ден”. Правилото дисквалифицира 65-годишната българка Георгиева, сега изпълнителен директор на Световната банка, както и Марио Драги, 71-годишният президент на Европейската централна банка.

Името на Георгиева се появи след назначаването на Кристин Лагард за президент на ЕЦБ след осем години начело на МВФ. Миналата седмица Лагард обяви, че оставката й ще влезе в сила на 12 септември, оставяйки сравнително малко време на МВФ да намери заместник. По традиция постът директор на МВФ се дава на европеец, докато този на директора на Световната банка е определян от САЩ. Неуспехът да се намери обща позиция може сериозно да навреди на претенциите на Европа за тази позиция.

Кристалина Георгиева е едно от имената, които се очаква да бъдат тествани през следващите седмици. Тя има опит в международната политика и икономика, тъй като сега ръководи Световната банка и има шестгодишен мандат като европейски комисар в Брюксел. Сънародничката ни предлага на Европа възможност да запази лидерството във Фонда, като същевременно представлява страните от Централна и Източна Европа. Препятствието с изискването за възраст може да бъде трудно преодоляно.

Промените в устава не са формалност, тъй като изискват одобрение от изпълнителния съвет на МВФ, който се състои от 24 представители, но и от неговия по-широк Управителен съвет, който включва представители на всяка страна-членка.