В разгара на лятото все по-сериозни и масови са проблемите с различни летни инфекции. Директорът на инфекциозната клиника на Военномедицинска академия проф. доктор Камен Плочев коментира пред БТВ как да се предпазим от летните вируси.
„Един от най-разпространените летни проблеми е диарията – заяви проф. Плочев. – Реално диарията не е враг на организма а естествен елиминиращ фактор на вирусите. Важно е обаче да се знае каква е границата. При хората със сърдечно-съдови заболявания е важно да се знае, че горещото време води до нарушаване на баланса на вода в организма, но те са добре запознати с това и вземат нужните мерки.
Лятото имаме един масов начин на хранене за разлика от зимата. Масовата консумация води и до масов риск от възникване на инфекциозни заболявания. Хотелите са наясно с това и нямаме големи проблеми засега. През лятото плодовете и зеленчуците трябва да се мият обилно с течаща вода. И да си измием хубаво ръцете.
Морската вода може да ни зарази също. Всички плажуващи употребяват различни протектори и защитни кремове и като влязат в морето това се отмива, а заедно с емулсията може да се отмият и гъбички и бактерии от организма. Това е сериозен проблем, на който обаче се обръща малко внимание. Трудно можем да хванем от морската вода ешерихия коли. Водата е солена. Нашето море не е от най-солените, но е достатъчно. Много сериозен проблем през лятото са ухапванията от насекоми. Насекомите са пълзящи и летящи. Кърлежите са пълзящи, които стават и летящи.
Между 50 и 60 процента от пациентите, които лягат при нас заради кърлежи, нямат и представа за това че са ухапани. Кърлежите пренасят не само лаймска болест Пет вида болести пренасят. Кърлежите може да пренасят няколко вида треска.
Втората група са комарните заболявания. Преди години бе немислимо да говорим за западнонилска треска. Няма да се изненадам, ако вируса „Зика”, който обикаля света, дойде и тук”.
Професор Камен Плочев даде препоръки за това как да направим лятото си по-безопасно.
„За безопасно лято избирайте местата, където почивате, спазвайте личната хигиена и обръщайте внимание на децата. Използвайте препарати отблъскващи летящи и пълзящи насекоми – каза той. – При храненето, бяла диета – бяла риба, бяло месо. Това е най-полезната храна през лятото. Препоръчва се да не се яде така нареченото кафяво месо”.
Доктор Марияна Кофинова от Санитарна инспекция в Бургас коментира чистотата на морската вода на плажовете в Бургаско.
„Проби за чистота на морската вода от плажовете в Бургаско, които смае взели през последните седмици показват, че няма замърсяване на морската вода и съответстват на нормите. Наблюдава се подобряване на качеството на водата за къпане на територията на Бургаска област. Имаме проби с вода с отлично качество, а на останалите качеството е добро. Може да се обобщи, че водата е станала по-чиста. През последните няколко години имаше подобрение на инфраструктурата на Черноморието и пречиствателните станции. Вероятно това се е отразило. Не трябва да изключваме и фактора природа”, анализира доктор Кофинова.
Лекари от Спешна помощ в София пък дадоха своите съвети как да реагираме при слънчев и топлинен удар, когато опитваме да спасим удавник и при ухапване от змия.
„При слънчевия удар се усеща главоболие, позиви за повръщане – разясниха медиците. - При топлинния удар се случва дори човек да е защитен от слънцето, дори да е с шапка, става от резките смени на температурите. Влизане в големите магазини, колата. Не трябва разликата да е повече от 5 - 6 градуса. Човек трябва да е поставен легнал. Да го прихванат, за да няма падане и травма. Често се появява гърч. Тогава е хубаво човекът да бъде оставен без да се правят опити да му се бърка в устата. Главата да бъде обърната настрани за да може, ако има повръщане, да няма задавяне. При така нареченото гълтане на език трябва да се повдигне брадичката и да се завърти главата.
Когато спасяваме удавник нещата са по-сложни, защото човек трябва да има готовност. Най-напред трябва да се проверят дихателните пътища дали са отворени и чисти. След това главата се бута назад и с ръце се прави сърдечен масаж – 30 натискания и две вдишвания в устата и носа. Когато се вдишва в устата, се запушва носа, а ако е в носа – устата. Натискането при масажа трябва да идва от раменете и тук главата трябва да е завъртяна настрани.
При ухапване от змия в планината, планинарите са запознати и добре екипирани – панталони загащени и високи обувки. Важно е да няма паника. Да не се прави разрез на ухапаното място, да не се опитваме да изсмучем отровата, да не хукваме да тичаме. Максимално ограничаване на движението. Трябва да бъде откаран в болница пострадалия”.