Безпрецедентно голям участък от Арктика е обхванат от огромни пожари. Заради глобалното затопляне и повишените температури през юни и юли дори на полюса пламнаха горски участъци.

В четвъртък площта на пожарите надхвърли 2 млн. хектара. По-голямата част от горящите райони са разположени в Сибир в труднодостъпни и отдалечени места, което значително затруднява пожарникарите. По тази причина в някои места временно е спряна работата по гасенето на пожарите.

Новината за огнената стихия идва непосредствено след като планетата ни отбеляза най-горещия юни в своята история. Горещата вълна заля САЩ и Европа, а прогнозите са, че следващата седмица адът ще се повтори. Това води до истинска екологична катастрофа, защото се унищожават колосални зелени площи.

Снимки от сателит показват как огънят се е разпрострял на ледения остров Гренландия, Сибир и Аляска. Най-засегнати от природното бедствие са Красноярският край, Якутия и Иркутска област. В Красноярския край са регистрирани 109 горски пожара с обща площ от 899 000 хектара. На този етап няма опасност за населените места.

Според прогнозата на огнеборците в близките три дни ще се съхрани високата пожароопасност в горящите райони – температурата на въздуха ще се повиши до 29 градуса, а поривите на вятъра ще достигнат до 19 метра в секунда. Средните температури през юни на тези географски ширини в момента са 10 градуса над обичайното. Валежи от дъжд не се очакват.

Бушуващата огнена стихия доведе до значително влошаване на екологичната ситуация – по-голямата част от Сибир вече няколко дни е обвита в дим. “Пожари в северното полукълбо са нещо нормално в периода май-октомври. Необичайна е огнената стихия по тези географски ширини обаче, още повече с тази продължителност”, алармират от Световна метеорологична организация.

Глобалното затопляне неминуемо оказва огромно влияние върху живота на планетата ни. По-голямата част от Западна Европа ще се изправи пред нова гореща вълна едната седмица, и то в рамките само на месец. Пикът на горещините ще бъде достигнат в четвъртък.

За северната част на Франция вече е обявен код червено. Живакът в термометрите в Париж достига 41 градуса по Целзий. Във Великобритания пък се очакват рекордните 39. В Германия, Белгия и Дания жегите могат да достигнат нови рекорди, и то в рамките само на два дни.