Публиката се би за безплатни одеяла, впечатли се от светлинни ефекти и заря

От “Върхът!” до “Пълен провал!” са отзивите за откриващото събитие на “Пловдив - европейска столица на културата”. Спектакълът “Ние сме всички цветове” раздели публиката, която се струпа около прословутата кула “Вавилон”. В самото начало на един от пунктовете до спирката на пощата се разигра бой за безплатни одеяла и шалове. Доброволците се видяха в чудо и започнаха да ги мятат върху главите на хората.

“Каква е тази блъсканица, все едно раздаваме злато”, възмути се един от представителите на фондация “Пловдив 2019”.

Официалните гости не видяха тази схватка

Те наблюдаваха церемонията от 5-ия етаж на хотел “Тримонциум”. Там бяха министрите Владислав Горанов, Боил Банов и Николина Ангелкова, както и Росен Плевнелиев, съпругата му Деси, актьорите Христо Мутафчиев и Ники Илиев. Цялата местна власт също беше на топло. Вицепрезидентът Илияна Йотова предпочете да гледа отвън. Председателят на ПГ на ГЕРБ Цветан Цветанов пък през целия ден бе в града.

“За мен е привилегия да бъда кмет на Пловдив. “Заедно” означава повече, заедно ние говорим за Пловдив”, каза Иван Тотев в словото си. Заради антитерористичните мерки телефоните блокираха, както и интернетът. Това изнерви до краен предел публиката.

“Именно в Пловдив разбираме, че културата не е добавка. Само тук можем да усетим духа на стария Пловдив, но и динамиката на модерния град

Затова не е случайно, че свързваме Пловдив с цяла плеяда художници и писатели”, отбеляза еврокомисарят Мария Габриел. Според нея ключовата дума на ЕС е “заедно”, която Пловдив избрал за свое лого. Тя връчи почетния знак на Европейската комисия на Иван Тотев.

С кавала на Теодосий Спасов започна програмата. Виртуозът, облечен като японски самурай, засвири “Притури се планината”. По кулата се появиха картини от Стария Пловдив. Последваха рецитации на деца, които на моменти крещяха, а в други не се чуваха. Декламираха “Всяко минало може да бъде превърнато в бъдеще, за да живеем заедно”. Последва звън на хлопки и танц на кукери. Хора от публиката се оплакаха, че виждали само шапките на маскираните танцьори.

Спектакълът наблегна изцяло на фолклора, съчетан с техно и светлинни ефекти от кулата. На екраните се изписа думата “Заедно” на всички европейски езици, озвучени от музиката на Христо Намлиев. Прозвуча “Лале ли си, зюмбюл ли си”. Прозвучаха и пловдивските хорове под диригентството на Диан Чобанов, а след тях излязоха гайдари с “Рипни, Калинке”. Нямаше овации и бурни ръкопляскания. Постепенно програмата преля в дискомузика, а в такт с нея танцуваха доброволците, преоблечени като цветове.

В 19,55 ч Валя Балканска запя “Излел е Делю хайдутин” и в същия миг затрещяха откъм Античния театър илюминациите. Те заглушиха песента. Огнени водопади, спирали, хризантеми, букети накараха хората да не свалят поглед от небето.

“Ох, мина без произшествия!”, въздъхнаха си организаторите. За кмета Иван Тотев спектакълът е бил великолепен. Прочутата адвокатка Емилия Недева пък изригна с унищожителен коментар. “Грандиозното откриване” шокира с липсата на естетика и съдържание. Високите технологии, използвани на кулата, са безспорни. Но нямаше Пловдив, нямаше Европа, нямаше културата”, отсече тя. И допълни, че според размера на “хвърлените на вятъра пари” ( 3 млн. лева за 1 час - б.р.) това си е грандиозна безстопанственост. За други атмосферата е била неповторима, а избраната локация на бул. “Цар Борис Трети” - най-сполучлива.