Френският президент свързвал това с условия

Германската канцлерка Ангела Меркел смята за възможно британското напускане на Европейския съюз да бъде отложено до началото на 2020 г., според източници на ДПА, цитирани от БТА.

Меркел каза, че извънредната среща на върха на ЕС утре ще се фокусира върху т.нар. "флекстеншън" (flextension - гъвкаво продължаване - б.р.) на датата на британското напускане, казват пред ДПА участници в срещата й с парламентарната група на нейния Християндемократически съюз.

 

ЕС е „в историческа ситуация”, казала Меркел според тях. Организиран Brexit - със споразумение - е в интерес на Германия, казала тя.

Меркел действа с презумпцията, че британските депутати ще приемат решението, което ще вземат утре европейските лидери в Брюксел, казаха германските депутати, участвали в срещата с нея. 

Според френското президентство обаче отлагане на Brexit с една година би било твърде дълго. Това каза днес служител от президентството в Париж, предаде БТА. Според него Лондон не трябва да преговаря за бъдещите отношения с ЕС, докато Великобритания остава в Съюза. 

Всяка нова отсрочка на Brexit, дадена на британците, трябва да защитава гладката работа на евроинституциите, а останалите 27 страни членки да могат да искат периодичен преглед дали Лондон спазва ангажиментите си да не спъва вземането на решения в Евросъюза, подчертава служителят. 

 

В същото време ирландският премиер Лио Варадкар, цитиран от Ройтерс, изрази увереност, че френският лидер е отворен за идеята на Обединеното кралство да бъде предложено продължение на преговорите за Brexit.

"Въпреки писанията в някои вестници, смятам, че Франция дори не помисля да наложи вето (върху отсрочка)", каза Варадкар пред ирландския парламент. Според него Макрон обаче искал това да бъде обвързано със строги условия: ако напуска, Лондон да не се меси във формирането на Общата селскостопанска политика на ЕС, на бюджета на съюза и в избирането на новия председател на Европейската комисия. 

Предложението за отсрочка с една година идва от председателя на Европейския съвет Доналд Туск. То се съдържа в писмото на Туск до участниците в утрешното извънредно заседание на Европейския съвет. Туск отбелязва, че британският премиер Тереза Мей е поискала отсрочка до 30 юни. „Досегашният ни опит, както и разделението в британския парламент, показват, че е малко вероятно одобряването на постигнатото споразумение между ЕС и Лондон да приключи до юни", допълва той. По неговите думи отсрочка до юни би повишила заплахата от нови временни отлагания и извънредни срещи на върха с кратки срокове.

„Това би хвърлило сянка над работата на останалите държави от ЕС в следващите месеци", пише Туск. Той пояснява, че съществува и възможност някоя следваща отсрочка да не получи одобрение и така да се стигне до случайна раздяла без уредени правила.

Меркел: Германия и партньорите й ще направят всичко за предотвратяване на Brexit без сделка

„Затова вярвам, че би трябвало да обсъдим други възможности. Една от тях е „гъвкава отсрочка", която да продължи само доколкото е необходимо и не повече от една година, защото след това ще ни трябва единодушие за предстоящи решения”, уточнява председателят на Европейския съвет. По неговите думи при гъвкав подход прилагането на отсрочката може да бъде автоматично прекратено, веднага след двустранното ратифициране на споразумението за раздялата.

„Ако застоят продължи, дългата отсрочка би дала възможност на Великобритания да преосмисли стратегията си за напускане на ЕС”, предвижда Туск. Той добавя, че за да бъде одобрена, отсрочката трябва да се опира на съгласие, че постигнатото споразумение за оттегляне няма да бъде предоговаряно; че преговорите за бъдещите отношения няма да започват (до британското напускане). „Великобритания може да оттегли по всяко време заявката си за напускане на ЕС, както потвърди Европейският съд”, допълва Туск.

Той отбелязва, че докато не напусне, Великобритания остава пълноправна част от ЕС и останалите следва да се отнасят с Лондон с най-дълбоко уважение заради желанието да останат близки партньори. „Нито една от страните не следва да се чувства унизена в този труден процес”, заявява той.