Чух че са наложени санкции за около 10 милиона за тежки къщи. Не мога да се ангажирам колко са върнати. Ако не се промени законодателството, тези пари няма да бъдат събрани. Това за пред Би Ти Ви бившият земеделски министър Мирослав Найденов по поворд скандала с еврокъщите и наложените санкции.

"Силно се надявам да платят тези, които са нарушили правилата", добави той.

По думите му в Комисията по земеделие са приети поправки, които да решат проблема с еврокъщите. Мирослав Найденов обаче заяви, че идеята на депутатите е тези поправки да влязат със задна дата, което може да породи много спорове.

"Глобите на бенефициентите, които са злоупотребявали със средства, получени по Програмата за развитие на селските райони, трябва да бъдат събрани. В противен случай санкциите ще са за сметка на републиканския бюджет. Европейската комисия няма да ги признае като разходи и тези пари ще бъдат удържани от следващи плащания към страната-членка", уточни той.

Според Найденов обаче е възможно глобени бенефициенти по програмата да потърсят правата си в съда в Страсбург, тъй като методиката веднъж е отменена от съда, а парламентът се опитва да промени закона със задна дата. "Ще се дадат добри основания за атакуване на подобен законодателен акт. Ако той образно казано падне, например след решение на Конституционния административен съд или президентът му наложи вето, се връщаме в изходна позиция, да не могат да бъдат събрани тези средства, които трябва да бъдат върнати от недобросъвестните бенефициенти", казва бившият земеделски министър.

Според него законодателството трябва да бъде прието, защото ще засегне всички бенефицинети по програмата за селските райони.