Преди броени дни в редакциите на много медии бе полученo съмнително писмо, което представлява своеобразен водевил с прикачен документ от 170 страници. Според него той представлява уж заведен иск в окръжен съд на Съединените американски щати в съдебен окръг Ню Йорк-южен.
 

Интересен е въпросът защо някой ще си прави труда да превежда дума по дума документ от 170 страници безвъзмездно и без никакви користни цели. Най-общо това, което се разбира е, че според собствениците на фирма "Еър Пропърти Девелопмънт" дружеството е разполагало с около 100 млн. лв. в сметка в покойната вече КТБ и към момента на затварянето на банката, по неясен път са преминали под контрола на ПИБ, а после с тях български депутати са покрили задълженията си в КТБ.

Искът е заведен срещу един куп хора и компании и дори самата БНБ.

На пръв поглед това звучи не просто стряскащо, а скандално и за голяма изненада в България цари гробна тишина по темата. Само че всичко това е на пръв поглед. Ако направим една проверка в Търговския регистър на въпросната фирма Еър пропърти девелопмънт ще установим, че тя всъщност е обявена в несъстоятелност още през 2011 г. и ще открием море от документи. Ние си поиграхме да ги прегледаме всичките и те ни разказаха съвсем друга история от тази, която се представя.

Фирма Еър пропърти девелопмънт е основана на 07.12.2009 г. от адвокатите Владимир Сачев, Теодора Йовчева и Мария Радева. Според документите в Търговския регистър Еър пропърти девелопмънт е компания, създадена съвместно между американската Еър Лоджистикс Лимитед Инк и Ол Сийз България ООД, с цел придобиване на собствеността и развитието на инвестиционен проект „Силвър Бийч“.

Само 3 дни по-късно фирмата купува от Ол Сийз Пропърти 2 ООД нейното „търговско предприятие“. Както е посочено и в самия договор за покупко-продажба и в решението от проведеното на предходния ден Общо събрание на съдружниците на Ол Сийз Пропърти 2, купувачът получава компанията като съвкупност от права, задължения и фактически отношения, в това число и съществуващите ипотечни тежести и породилите ги облигационни задължения, както и всички последващи във времето финансови ангажименти, свързани с инвестиционния проект „Силвър Бийч“. Цената на сделката е за 58 млн. лв.