Още два скъпи проекта за модернизиране на армията вероятно ще се превърнат в препъни камъни за Министерство на отбраната.
За ново въоръжение копнеят и Военноморските сили, а и Сухопътните войски. Трябва да бъдат купени нови кораби и бойни машини за 2,5 млрд. лева.
С тази сума военните разходи сериозно набъбват, особено след финализирането на сделката за покупката на осемте изтребителя “Локхийтд Мартин”, които ще струват на държавата 2,2 млрд. лв.
Сега идеята е да се купят кораби и бойни машини за пехотата. Заради покупката на изтребителите се разбра, че планираните в бюджета за тази година разходи от 271 млн. лв. за другите два проекта се отлагат.
Зам.-началникът на отбраната и вицепремиер Емил Ефтимов обаче заяви категорично: „Имаме уверения от правителството, че инвестициите ще се случат”.
Вицеадмиралът обаче смята, че отлагането не е от голямо значение, тъй като и в двата проекта са предвидени гъвкави схеми на плащане. При сключени до края на годината договори –изпълнението им ще започне от 2020 г.
Модернизирането на армията и покупката на нови бойни съоръжения обаче идват в момент, в който военните ни сили не са с особено голям размер. Иначе казано - купуваме техника за 5-милиардна армия, при положение, че войската ни е от 34 500 души.
В средата на юли 2018 г. парламентът одобри актуализиран проект за "Придобиване на многофункционален модулен патрулен кораб за Военноморските сили". беше вдигнат таванът на разхода за нови кораби - от 820 милиона лева на 984 млн. лв. с ДДС, като разликата от 164 млн. лв. спрямо приетия през 2016 г. проект е разпределена за плащане през 2025 г. и 2026 г, пише dir.bg.
Сумата включва разходите за придобиване на два многофункционални модулни патрулни кораба, първоначалният комплект ЗИП, средствата за обучение, обучението на екипажите на двата кораба и първоначалната интегрирана логистична поддръжка (за период от 3 г.). Сумата не включва боеприпасите, както и цялото оборудване, което попада в обхвата на т.нар. оборудване, доставяно от държавата.
Очаква се при успешно завършване на процедурата първият кораб да бъде доставен на ВМС до края на 2023 г., а вторият - до края на 2024 година.
За пехотинците ще се купи бойна и специална техника и допълнително оборудване за общо 1.464 млрд. лв. с ДДС, които ще се платят разсрочено.