Вече е ясно - двамата, между които трябва да бъде избран управляващ директор на Международния валутен фонд, са Кристалина Георгиева и холандецът Йерун Дейселблум! Останаха само те, предаде Ройтерс.
Очаква се по-късно днес страните членки на ЕС да определят новия ръководител на МВФ, тъй като при консултациите не постигнаха консенсус.
Кристалина Георгиева - главен изпълнителен директор на Световната банка, и бившият финансов министър на Холандия и ексшеф на Еврогрупата Йерун Дейселблум, останаха в битката, след като се оттеглиха други трима кандидати.
Снощи това направи Мариу Сентену, който в момента оглавява Еврогрупата и е министър на финансите на Португалия, днес го последваха испанският министър на икономиката Надя Калвиньо и Оли Рен - управител на централната банка на Финландия и бивш еврокомисар.
Смята се, че при гласуването разделението между Юга и Севера в Евросъюза може да се окаже решаващо. Отпадането на двете кандидатури от Южна Европа може и да наклони везните в полза на Кристалина Георгиева - жена, представител на държава от Източна Европа, чиято кандидатура би получила подкрепата и на американския президент Доналд Тръмп.
Агенция Франс прес цитира източник, близък до дискусиите, според който Кристалина Георгиева е фаворит. Тя неформално е предложена за поста от Париж.
Франция дори предложи да се стигне до промяна в правилата на МВФ, според които новият ръководител не трябва да е над 65 години, когато встъпва на поста и да го напусне, когато навърши 70. Георгиева през лятото ще навърши 66.
"Испания винаги ще желае да насърчава консенсус между страните от Европейския съюз, за да избере обща кандидатура за ръководство на Международния валутен фонд. За тази цел ние обявяваме, че правителството се ангажира да постигне европейско споразумение, като министърът на икономиката Надя Калвиньо няма да участва в следващата фаза“, посочи по-рано в изявление испанското правителството.
Късно снощи Мариу Сентену също заяви, че се оттегля от надпреварата "на този етап на процеса на номинации", добавяйки все пак, че ще бъде на разположение, ако е необходимо за постигане на компромисно решение, предаде БНР.
Великобритания не представи свой кандидат, въпреки удължаването на крайния срок за номинациите с няколко часа в четвъртък.
По традиция САЩ определят ръководителя на Световната банка, а Европа - на Международния валутен фонд, но правото на Вашингтон на вето за шеф на МВФ винаги е било вземано под внимание.