Парламентът прие промени в Наказателния кодекс на второ четене. Част от промените са насочени срещу нелегалното производство и разпространение на акцизни стоки. В кодекса беше записано, че който произвежда или държи с цел разпространение алкохол, алкохолни напитки или тютюневи изделия без разрешително, в немаловажни случаи, се наказва с лишаване от свобода от 1 до 6 години и глоба от 20 000 до 100 000 лв., както и с лишаване от права. Който в нарушение на установения ред изготвя, държи или укрива предмети, материали или оръдия, както и технически съоръжения, за които знае или предполага, че са предназначени или послужили за изграждане на съоръжения за производство на алкохол, алкохолни напитки или тютюневи изделия, се наказва с лишаване от свобода до три години.
Създава се регистър на лицата, които извършват внос, въвеждане на територията на страната, производство, продажба, предоставяне, предлагане или възстановяване/рециклиране на машини и/или съоръжения за производство на тютюневи изделия. Регистърът ще е публичен и ще се води от Министерството на икономиката.
Други промени са свързани с превенция срещу противозаконно отнемане на моторно превозно средство. Противозаконното проникне в чужд автомобил без съгласието на собственика ще се наказва само с лишаване от свобода до три години. Отпада възможността за налагане на алтернативното наказание - глоба до 3000 лв.
Депутатите решиха при задържане под стража предвиденото в закона незабавно уведомяване на семейството и работодателя на обвиняемия (или на МВР, когато задържаният е чужд гражданин) да може да се отложи с 48 часа. Това ще става в случаите, когато е налице неотложна необходимост да се предотврати настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност на лице или когато е наложително предприемане на действия от разследващите органи, чието възпрепятстване би затруднило сериозно наказателното производство. Отлагането на това уведомяване ще се прилага с оглед на особените обстоятелства на всеки конкретен случай, като не надхвърля необходимото и не се основава само на вида или тежестта на извършеното престъпление. Решението за отлагането на уведомяването ще се взема от прокурора на досъдебното производство, който трябва да се произнесе с мотивирано постановление. Постановлението подлежи на обжалване от обвиняемия или от неговия защитник пред съответния първоинстанционен съд. От БСП възразиха срещу тази промяна.
Друга част от промените са свързани с европейски директиви по отношение на обезпечаване и конфискация на средства и облаги от престъпна дейност в Европейския съюз и по отношение на правото на достъп до адвокат в наказателното производство и в производството по европейска заповед за арест и относно правото на уведомяване на трето лице при задържане и на осъществяване на връзка с трети лица и консулски органи през периода на задържане. На обвиняемия ще се предоставя обща информация, улесняваща избора му на защитник, както и изрично се посочва правото му свободно да осъществява връзка със защитника си, да се среща насаме с него, да получава съвети и друга правна помощ, включително преди започване и по време на провеждане на разпита и на всяко друго процесуално действие с участие на обвиняемия.