Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" е пуснат днес в експлоатация след приключване на плановия му ремонт, съобщиха от централата.
След проверка и издадено одобрение от Агенцията за ядрено регулиране, блокът бе включен в електроенергийната система на България в 14,58 часа.
По време на ремонтната кампания, започнала на 1 май са направени ремонт и профилактика на оборудването и системите на блока и е извършено презареждане на реактора със свежо ядрено гориво.
Подменен е и роторът на цилиндър високо налягане на парната турбина, с което се осигурява техническа възможност за работа на блока на повишена мощност до 104%.
Шести блок на атомната централа работи с пълно натоварване на мощността.
Прочетете още
- 20:00 За първи път в Пловдив: Ще връчат престижни бизнес награди на най-добрите компании и предприемачи
- 18:00 ХОРОСКОП на Рак, Лъв и Дева за месец АВГУСТ
- 12:12 Военният, застрелял приятел на купон в Каравелово, излиза от ареста
- 21:26 Куче на повод тича с моторист в София – разходка или жестокост? ВИДЕО