Задействат се три механизма за по-справедливо разпределение на пари към болниците

Най-много ще се повишат средствата за лечение на деца и белодробни заболявания

Така ще се увеличат заплатите на едни от най-нископлатените специалисти и на медицинските сестри, очакват от лекарския съюз

Промените - в сила от 1 юни

От 1 юни да се увеличат цените на едни от най-масовите клинични пътеки - тези в педиатрията и пулмологията. Това ще доведе до увеличение на заплатите на едни от най-ощетените специалисти.

Ще се подобри

и цялостният

механизъм за

финансиране в

здравеопазването

Този ангажимент поеха здравният министър Кирил Ананиев и лекарският съюз след среща при премиера Бойко Борисов в петък. На нея присъстваха и директори на университетски болници - доц. Костадин Ангелов на “Александровска”, проф. Асен Балтов на “Пирогов”, и представителите на сдруженията на общинските болница и - д-р Неделчо Тотев, и на областните - проф. Тодор Черкезов.

“Три са механизмите, по които ще бъдат подпомогнати лечебните заведения и ще бъде постигната по-справедлива оценка на труда на медицинските специалисти”, обясни след срещата министър Кирил Ананиев.

Първият е чрез Наредба №3, която финансира болниците за дейности извън задължителното здравно осигуряване. По тази линия ще бъдат подпомогнати лечебни заведения в труднодостъпни и високопланински райони, белодробните болници, психиатриите и спешната помощ.

Вторият механизъм ще бъде чрез финансиране по линия на здравната каса, а именно чрез промяна на клинични пътеки, цените на някои от които не са изменяни от години. В тях влизат тези, свързани с майчиното и детското здравеопазване, и лечението на белодробни заболявания. В предстояща среща между Ананиев и лекарския съюз ще бъдат обсъдени и други клинични пътеки, чиито цени имат спешна нужда от повишаване. Предвиденият за това ресурс е в размер на 50 млн. лв., които ще дойдат от резерва на касата.

“Има 3% резерв в бюджета на НЗОК, който други години предварително се преразпределяше. Сега тези пари не са договорени предварително, и то именно за да може при необходимост да се покрият неотложни нужди. Резервът е в общ размер от 130 млн. лв., от които за болнична помощ се полагат 50 млн. Почти половината година мина, видяхме как вървят разходите по бюджетите на болниците и спокойно може да се договорят по-високи цени на някои клинични пътеки, което е свързано и с увеличение на самите бюджети на лечебните заведения”, обясни шефът на лекарския съюз д-р Иван Маджаров пред “24 часа”.

Така се очаква на месец

болниците да

разполагат общо

с по над 8 млн.

лева повече,

или от 162 млн. лв. бюджетът им през втората половина от годината да стане около 170 млн. лв. месечно.

“Освен майчиното и детското здравеопазване белодробните заболявания също имат нужда да бъдат финансирани, защото дълги години тази специалност беше неглижирана, а работещите в отделенията, лекуващи белодробно болни, оставаха с най-ниските възнаграждения по тази причина”, допълни д-р Маджаров. По думите му клиничните пътеки в тези две области са основни за общинските болници и тези в малки населени места.

“Ще насочим усилията си към тези пътеки, които са най-нископлатени, затова и не всички ще бъдат увеличени. Ако решим, че вдигаме цените на всички пътеки с 50 лв. например, това няма да има никакъв ефект, защото е малко като процент. Освен това по силния интерес за специализация в някои специалности става ясно, че има такива, които към този момент са добре финансирани”, обясни още шефът на БЛС.

Според него повишението на цените на клиничните пътеки

би трябвало да

отиде директно

за повишаване

на заплатите, защото и сега разходите по лечението с тях са покрити. “Единствените, които страдаха от това, бяха лекарите и медицинските сестри, които оставаха с ниски заплати затова, че пътеките бяха с ниски цени”, допълни той.

"Този момент може да се използва и за преструктуриране на някои пътеки. Специално за детските, има много от тях, които са включени заедно с тези за възрастните и това е била причината дълго време да седят с ниски цени, а спецификата при децата е малко по-различна. С анекса, който ще подпишем, освен цените, ще се опитаме да направим и малко структурна промяна в тези клинични пътеки", каза още д-р Маджаров.

“Клиничните пътеки в неврологията също имат нужда от корекция, защото не са увеличавани от години”, каза председателят на сдружението на общинските болници д-р Неделчо Тотев пред “24 часа”. Той обаче подчерта, че засега няма яснота кой и как ще определя кои клинични пътеки да се увеличат, затова очаква конкретните решения и тогава ще коментира. Причината по думите му е, че и за отпуснатите в началото на април 50 млн. лв. от правителството още не било ясно как ще се разпределят.

Третият механизъм за подобряване на формулата за финансиране ще е подготвената от здравното министерство Методика за формиране на разходите за персонал и определяне на индивидуалните работни заплати. Тя е на финалната права и е съгласувана с БЛС и с асоциациите на лечебните заведения. Очаква се окончателната работа по нея да приключи по-рано от обещаната дата - 15 май.

“Целта на методиката е справедливо, обективно, прозрачно и недискриминационно разпределение на разходите за персонал”, посочи Ананиев. Самото разпределение на средствата пък ще се извършва на база вътрешни правила във всяко лечебно заведение при спазване на указанията в методиката.