Сгъваемите телефони на Samsung трябваше да са едно свежо ново начало. Технологичният гигант все още се опитва да потуши пожара, избухнал след неуспешния и самовзривяващ се Galaxy Note 7. Сгъваемите мобилни устройства на компанията щяха да са стъпка в правилната посока и да променят целия пазар.
Самият създател го описа като “смартфонът на утрешния ден” и даде сериозна заявка, че устройството ще надхвърли очакванията и ще поведе цялата индустрия по нов път. Идеята в действителност била революционна. Таблет и телефон в едно, който се отваря и затваря като книга. Бизнес план, който съчетава в себе си две мултимилиардни устройства, доказали се индивидуално като успешни на пазара.
Какво може да се обърка? Самият дизайн също грабвал окото и само няколко месеца на очакване и слухове и първите сгъваеми устройства попаднаха в ръцете на журналисти и критици в технологичния сектор. И тук започнала катастрофата. “Бъдещето” се оказало доста крехко. Екраните се чупели само два дни по-късно.
Дисплеят отказвал да работи. Започнали гръмките заглавия и съответно поредният удар по Samsung. Самите създатели коментираха пред журналисти, че са избързали твърде много с пускането на устройството и това не е никак случайно. Компаниите непрестанно се стремят да въвеждат иновации. Пионери в света на смартфоните слагат все по-добри камери, по-добри резолюции на дисплея.
В този бързо развиващ се сектор всички си задават един и същи въпрос: Какво следва? Затова и футуристичния сгъваем телефон на Samsung изглеждаше като доста добър пробив в сектора. Междувременно обаче, след като компанията обяви, че работи върху сгъваемия телефон, други два конкурента направиха същото - Huawei, който много бързо се превърна в лидер в сектора, и Xiaomi, който пък никак не трябва да се подценява. И така надпреварата започна, а “успехът” на Samsung се оказа поредното потвърждение на максимата: “Бързата работа - срам за майстора”.
Пускането на устройството стана много преди провеждането на адекватни тестове - нещо, което се оказва фатален ход. Затова от Samsung поправят грешката. В момента се провеждат поредица от тестове върху над 2000 сгъваеми устройства, съобщава “Independent”. Всички проблеми се регистрират, а наблюдаващите експерти се натъкват на такива, за които никой дори не се е замислял.
И така – сгъваемите телефони може би не се оказаха свежото начало, на което се надяваха от Samsung, но от компанията отчитат, че това по никакъв начин не е нанесло щети на бизнеса или имиджа на марката. Бъдещето може и да е било “крехко”, но все още е толкова обещаващо.