Вчера граждани започнаха масово да споделят няколко снимки от Стария град в Пловдив, на които се вижда новострояща се сграда. Драмата бе заплетена с мотив: "убийството на един тротоар".

Улицата е Стоян Чалъков. Г-жа Попова пък е собственик на имота, който оставя 10 метра от въпросната улица без тротоар - от едната страна. Естествено наостреното ни към нередности съзнание на социално-мрежово общество веднага раздаде присъдите - на кметове, на архитекти, на собственици... Но, провери ли някой, как всъщност седят нещата? Оказа се, според твърденията на кмета на район централен Георги Стаменов, че въпреки, че за всички бъдещата къща се изгражда върху тротоар и улица, то това не е така по документи. Строежът е в рамките на частен парцел, като фасадата му е на регулационната линия. Тоест: Всичко е законно и нарушения няма!

Строителните книжа, разрешение и одобрение на проекта са издадени от голяма община, като проектът е съгласуван и одобрен и от Националния институт за недвижимо културно наследство. По закон, тъй като инвестиционното намерение за строителство касае терен в защитената зона на "Старинен Пловдив", то задължително минава НИНКН. Експертите нямат възражения!

"Запознат съм с казуса, през последния 1 месец имаше няколко запитвания за строежа на ул. "Стоян Чалъков". Документацията е в Голяма Община, където е издадено строителното разрешително. По документи всичко е изрядно и няма нарушения, тъй като това е частен имот. По план улицата в този участък се стеснява, така че това на практика не е тротоар", обясни районният кмет на "Централен" Георги Стаменов. Той подчерта, че и заведението с маси върху тротоара, малко по-надолу на улицата, съществува при същите условия, тъй като и при него регулационната линия е изнесена напред.

Така на база устройствен план, регулационни граници и частна собственост, всички институции на всички нива са категорични, че нарушение няма. Което от своя страна е удостоверено с подпис и печат на строителното разрешително и съответните действия по реализиране на проекта.

Както добре се вижда на буквално 3 метра от въпросният строеж се намира сградата на Художествена галерия "Възраждане", която също е "убила" своя тротоар. Улицата е същата, устройствения план е същия, регулационните граници са същите! Е?

От другата страна на улицата точно срещу строежа виждаме, че тротоара е запазен, макар че ъгълът на къщата, намираща се там, си е не малко препядствие. Потвърждение за това е нараненият и ръб.

Какво обаче е имало там където сега има строеж. Нищо! Бурени и свърталище на наркомани. Разхвърляни инжекции, бутилки от алкохол, екскременти и всичко това зад една бяла ограда! Е да, тротоар е имало, разбира се само докато се стигне до Художествената галерия (10 метра по-надолу), където отново е свършвал. Вероятно и миризмата от гореописаната картинка е била много "приятна" за туристите и гостите на Пловдив, със сигурност и за живущите там.

Как обаче ще изглежда сградата, която се изгражда в този частен имот? Това е също въпрос, който заинтересува хората. Glas.bg успя да се сдобие с проекта, който е изцяло във възрожденски стил. Ето го:

Glas.bg се свърза и със собственичката на имота г-жа Попова. Ето какво заяви тя:
"Относно твърденията на хората, бих искала аз да ви попитам: Кой определи, че се заема част от улицата? Това са границите на имота и те винаги са били такива. Агенцията по вписвания е публичен регистър и всеки един би могъл да направи проверка преди да се изсипват клевети и неверни твърдения! Подложени сме системно на проверки от контролиращите органи, които не са констатирали нито едно несъответствие на обекта! Проекта се изпълнява съгласно всички изисквания и нормативи!
Всеки един проект в Старинна градска част задължително се съгласува в Министерството на културата! Да, проекта е съгласуван и одобрен!
Всичко това, което се случи в последните няколко дни е плод на личен и частен интерес. Определени хора търсят под вола теле от месеци и след като не успяха да го намерят се опряха на социалните мрежи. Мнението на всеки един гражданин и пловдивчанин наистина е важно и ценно. Казвам това в качеството си на кореняк пловдивчанка, но, никой не е над закона. Същият, който аз съм спазила до последната буква."

Проверка на Glas.bg показа, че г-жа Попова закупува имота с размер 197 кв/м през 2014-а година. Към нотариалния акт е приложена скица издадена от "Служба по геодезия, картография и кадастър - гр. Пловдив" на 19.12.2012-а година, която можете да видите по долу и която е завера през същата 2014-а година. На нея ясно се вижда, как трите имота: частният на г-жа Попова, съседният, който е на Община Пловдив и този на Художествена галерия Възраждане са на 1 линия и тротоар не съществува.

През 2015-а година новият собственик, заедно със собственика на съседен имот (отново частен) правят изменение във вътрешната граница на двата имота, с която площта е намалена на 192 кв.м. Измененията обаче не касаят по никакъв начин външната (лицевата) граница на имота.

Справка в "Агенцията по вписванията" показва и от кого е закупен имота, тъй като в някои фейсбук групи и медии се появи информация, че той е закупен от Община Пловдив! Отговорът е НЕ. Продавачите са също частни собственици с имена: Георги Д. и Елена Ч. Те водят битка с Община Пловдив в периода 2010 и 2011 г, когато Община Пловдив се опитва по някакъв начин и причина да завземе имота. Собствениците на имота обаче печелят делото след пусната искова молба в съда.

Всъщност въпросният тротоар, който разбуни духовете сред пловдивчани не съществува от Кадастралната карта от 2000-ата година, която пък карта е едно към едно копирана от тази от 1975-а година.  За това засвидетелства категорично и омбудсманът на Пловдив Борислав Стаматов: "По този случай имахме сигнал от гражданин в средата на февруари. Направихме спешна проверка и се изискаха документи. Строежът в тези граници спазва действащата в момента регулация, която наистина отнема целия тротоар и част от улицата. Освен това настоящият строеж има всички необходими строителни книжа. И Нямам в предвид електронния кадастър, а кадастралната карта от 1975 г. Тази, която е от 2000-ната година само потвърждава границите от 1975 г. и строежът следва тези граници."

Важно уточнение за незапознатите с тънкостите в този сегмент е, че електронният кадастър никога не е бил и няма да бъде миродавен, тъй като в него има десетки хиляди неточности. Именно за това всяко строителство, покупко-продажба, дори и теглене на кредит от банка със залог имот изискват скица от кадастралната карта, която се издава от "Служба по геодезия, картография и кадастър - гр. Пловдив". Електронният кадастър има по-скоро информативен характер.

Зададохме точни конкретни въпроси на кмета на район Централен Георги Стаменов: Ето ги и тях:

- Прави ли Община Пловдив промяна на кадастралната карта, отнемайки тротоара от улицата и стеснявайки самата улица.
- Предвижда ли се на тази улица се предвижда пешеходна алея или тротоар.
- Община Пловдив ли продава имота на частно лице?
- Колко е разрешеното строителство като височина в Стария град и отговаря ли строежа на това изискване?
- Отговаря ли архитектурно по проект на изискванията на Стария град новостроящата се сграда?

Отговорите ще намерите във видеото 1:1 без монтаж: