Нова Конституция на България е написал заедно със съмишленици бившият кмет на София и бивш служебен премиер Стефан Софиянски. 

"Започваме от системата на избиране, парламентът е кратен на 40 000 българи. Системата е мажоритарна, прилагана е в българия успешно през 1932 година, позволява и на по-малки обществени формации да присъстват в парламента. Предимството на тази система е, че се губят най-малко гласове.", обясни той пред бТВ на въпрос какво основно се променя според написания от него и кръга около него нов основен закон на страната.

Писането на нова Конституция дойде от това, че очевидно трябват нови отношения в обществото и нов начин на избиране, обясни той. Министерски съвет, според нашето предложение, трябва да се избира поименно, променят се областите, избират се директно областните управители. Връщат се 6 области. По население областите са с население между 900 хил. и 1,1 млн., обясни Софиянски.

Разковничето и другата философия на нашата конституция е, че в момента ние се водим парламентарна република, а силата всъщност е в МС. Ние търсим баланс между властите. Философията ни е не противопоставяне, а взаимодействие между властите. Защото вие имате ли сега впечатлението, че властите си взаимодействат, попита реторично той.

В предложението има нова глава "Публични финанси". В нея се регламентира разпределението на средствата. Те се разпределят катооколо 20% остават при общините, където се събират, 40% се трансферират в областта и 40 отиват в правителствот. И всеки притежава ресурс, за да изпълнява функциите си, обяснява бившият кмет на столицата. 

Мажоритарният елемент ще е основен. След като се избере мажоритарно определена личност, това ще е знак че се избира точно тази личност. Неговите правомощия са в рамките на политиките, които държавата определя. Ако измисли нещо по-добро, ще трябва да се обезпечат средства, допълни той.

Пример за подобен тип управление е Полша. Да сте чули Полша да има икономическа криза? Напротив, тя поддържаше добър стандарт през цялото време на криза в Европа, посочи екскметът. 

Основахме "Конституционен сбор", така нарекохме новата обществена формация и търсим подкрепата в партии и личности. Тази обществена формация ще започне изграждането на конституционни клубове в страната и се надявам дясната страна на мислещите хора да ни подкрепи дали лично или като партия, обясни Софиянски.