Европейският комисар по здравеопазване Витенис Андриукаитис изрази притеснението си от използването на темата против ваксините от политици, което засилва колебанието в тяхната необходимост. Той определи поведението им като безотговорно.
„Не само аз. Цялото научно общество е притеснено – епидемиолози, педиатри, експерти по инфекциозни заболявания и много от здравните министри. Немислимо е да имаме загинали от морбили. Деца умират от тази болест. Обещали сме до 2020 година в Европа да няма морбили”, заяви Андриукаитис.
В Полша малка група политици подкрепят антиваксърите, които искат да се прекрати задължителната ваксинация. В САЩ, движенията, обявили се срещу имунизациите, обаче получиха подкрепата на президента Доналд Тръмп, който в предизборната си кампания изрази скептицизма си към ваксините и дори заяви, че обмисля създаването на комисия, която да разследва ваксините. Най-висок е скептицизмът във Франция. Лидерът на крайнодесния Национален сбор Марин льо Пен подкрепи искащите да отпаднат задължителните имунизации като посочи, че не се знае достатъчно за последствията от ваксините и обяви печалбите на фирмите вносители.
Лиза Менинг, която работи по приемането на ваксините в СЗО коментира, че някои популисти и антиваксъри се съмняват дори в научната експертиза.
"Видяхме как ваксинацията става все по-лесно политизиран въпрос, независимо дали става дума за избори, за противопоставяне на мандати, дори да бъдат експлоатирани от религиозни или други лица или групи, които имат интерес да използват ваксинацията за финансова или политическа печалба, или за изграждането на собствен престиж или значимост."
Световната здравна организация, ЕС и САЩ са създали групи, които да разследват причините за колебанието и да търсят начини да убедят обществото в ефективността на ваксините.