Европа отбелязва 75-ата годишнина от освобождаването на нацисткия концлагер Аушвиц. Там ще присъстват близо 30 държавни глави и монарси, както и оцелели в лагера.
Днес са останали живи едва около 200 оцелели. Много от тях вече пристигнаха за честванията в бившия лагер, който днес е превърнат в музей и е обявен за част от световното историческо наследство на ЮНЕСКО.
Заради политическото напрежение между Варшава и Москва на церемониите не са поканени войни ветерани от Червената армия, която освобождава лагера. Русия ще бъде представена скромно само от посланика си в Полша.
Прочетете още
- 20:36 Зловещи разкрития за смъртта край Лъвов мост: Спор, бутане и трима в ареста СНИМКИ
- 13:41 След смъртта на ученик: гимназия в Сопот отмени връчването на дипломите
- 16:50 Тапа на „Тракия": две катастрофи и проливен дъжд блокираха движението към Пловдив СНИМКИ
- 19:00 Как се продават новите жилища? Откраднато е над 1 млрд. евро ДДС само в София и Пловдив ВИДЕО