Министър-председателят на Великобритания Киър Стармър подава оставка като премиер на страната и лидер на Лейбъристката партия. Това обяви той в изявление пред Даунинг стрийт 10 преди минути.
"Разходката ми по Даунинг стрийт преди две години беше най-гордият момент в живота ми", каза той в началото на изявлението. Той излезе от центъра на британското правителство със съпругата си.
Той заяви още, че е влязъл в политиката, за да има шанса да промени живота на милиони хора към по-добро. Стармър очерта и пътя, който доведе лейбъристите до властта през юли 2024 г.
Преди да обяви оставката си, Стармър заяви, че е наследил Лейбъристката партия, която е „политически, финансово и морално фалирала“. Той казва, че му е било повтаряно „многократно“, че партито е „свършило“, но казва, че е „доказал, че тези хора грешат“.
Заяви още, че е променил партията, като е „изтръгнал отровата на антисемитизма“. „Възстановяване на доверието в икономиката, отбраната и националната сигурност“, добавя той.
Кралят на Великобритания Чарлз III е информиран предварително за решението на Стармър.
Британският премиер е поискал от Националния изпълнителен комитет на Лейбъристката партия да определи график за конкурс за лидер на партията, като номинациите ще бъдат отворени на 9 юли и затворени седмица по-късно.
В случай на състезание, това ще гарантира, че ще има нов лидер на лейбъристите до завръщането на парламента през септември.
GlasNews припомня, че традиционно британският премиер е лидерът на най-голямата политическа сила в страната. Така че новият лидер на Лейбъристката партия ще бъде и новият премиер.
Стармър заяви по време на изявлението си, че „ще остане на поста си министър-председател, докато надпреварата не приключи“ и че „ще направи всичко възможно, за да осигури организирано предаване на властта“.
Той добавя, че ще даде на наследника си „пълната и безрезервна подкрепа“.
Оставката му идва в момент на бунт в партията си и предизвикателство към лидерството му в страната. Бившият кмет на Голям Манчестър, Анди Бърнам, е най-популярният политик на лейбъристите. Неговата категорична победа миналата седмица, когато спечели място в парламента на извънредни избори и получи почти 55 процента от гласовете, даде тласък на опита му да свали премиера.
Бърнам е най-вероятния кандидат да спечели контрол над Лейбъристката партия и да стане министър-председател.
Мандатът на Стармър като лидер на Великобритания започна с победата на лейбъристите на изборите през 2024 г., когато партията спечели голямо парламентарно мнозинство. Но тя беше с рекордно нисък дял от гласовете от 34%, което накара анализаторите да нарекат победата „ смазващо без любов “.
Времето му на поста все повече се определяше от политически упадък, което го караше да изглежда слаб, нерешителен и неспособен да командва собствената си партия.
През последните седмици Стармър многократно се закле да се бори с всяко оспорване на позицията му – от Бърнам или от когото и да било друг – заявявайки, че не желае да се откаже от отговорността си към Великобритания.
Но в крайна сметка той сякаш прие политическата реалност, произтичаща от това, че е един от най-непопулярните министър-председатели в съвременната британска история.
Стармър размишлява върху "политическите предизвикателства" на фона на нарастващия натиск за оставка
Очаквайте подробности!
Прочетете още
- 09:00 Нова мода в паркирането! Няма да повярвате какво пази паркомясто в Плевен
- 08:00 „Миризлива саморазправа": Тероризират системно шофьор в София СНИМКИ
- 10:00 Пиян без книжка, заплахи и спор в мрежата: Герой ли е този полицай?*
- 23:00 Дневен хороскоп за 22 юни: Oвни, Юпитер може да ви отведе на среща