Делта плюс вариантът на коронавируса е бил засечен за първи път в Кипър в две от пробите за КОВИД-19, изследвани в кипърски лаборатории, съобщи "Сайпръс мейл", позовавайки се на изявление на министерството на здравеопазването.

Този вариант на коронавируса все още е на ранен етап на изследване, но наблюденията на международните експерти показват, че е около десет процента по-заразен от оригиналния Делта вариант.

Делта плюс вариантът на коронавируса е бил засечен за първи път в Кипър в две от пробите за КОВИД-19, изследвани в кипърски лаборатории, информира "24 часа".

Новият вариант Делта плюс - по-опасен ли е от Делта. Какво се знае за него?

Вариантът AY.4.2 на мутацията Делта, известен още под името Делта плюс, за пръв път беше регистриран във Великобритания още през юни тази година. И до днес този мутирал вариант е най-разпространен тъкмо във Великобритания. Според експертния портал CoV-Lineages досега Делта плюс е бил диагностициран у 20 000 души. В момента обаче броят на новите зарази във Великобритания бързо расте - около 40 000 дневно. И изобщо не е ясно колко от новозаразените са инфектирани с Делта плюс. Британските здравни власти смятат, че делът им възлиза на около 6% от всички заразени.

Делта плюс вече се разпространява и в други държави. В Дания са регистрирани 230 случая, в Германия - 280, а в редица други европейски държави числата засега са двуцифрени. Извън Европа случаи на зараза с Делта плюс има още в Израел, САЩ, Канада и Япония, но засега числата там са ниски. Възможно е все пак и в тези държави вирусът да се разпространява повече, отколкото показват изследванията.

За новата мутация не е доказано, че е по-опасна от Делта. Но и при нея особено застрашени са по-възрастните хора, при които заболяването протича тежко. Британските здравни служби предупреждават обаче, че вариантът Делта плюс е с около 10% по-заразен от Делта. За сравнение: вариантите Алфа и Делта бяха с цели 60% по-заразни в сравнение с първия коронавирус, който тръгна от Ухан и предизвика пандемия по целия свят.