Специалисти от изследователския университет "Екс Марсел" във Франция установиха на база изследвания кога коронавирусът става безопасен.
Те определиха оптималния режим на топлинна обработка на образците биоматериали на пациенти с COVID-19 за лабораторни изследвания, при който коронавирусът става максимално безопасен за медиците, съобщи ТАСС.
Предварителните резултати от експеримента бяха публикувани от научния портал bioRxiv.
Изследователите са провели серия от изпитания, като нагрели образци от щама на новия коронавирус при различни температурни режими в стерилна среда и в "замърсена среда", при имитация на реалния биоматериал. Експериментът показал, че при препоръчваните процедури за обработка с нагряване до 56 градуса по Целзий за тридесет минути или при 60 градуса по Целзий в продължение на 60 минути, коронавирусът запазва способността да се размножава, което увеличава риска от зараза.
"Само протокол с режим на загряване до 92 градуса по Целзий в продължение на 15 минути бе в състояние напълно да инактивира вируса", отбелязват авторите. Те подчертават, че вирусът става безопасен при този протокол и в стерилна, и в "замърсена" среда.
Прочетете още
- 09:00 Нова мода в паркирането! Няма да повярвате какво пази паркомясто в Плевен
- 13:41 След смъртта на ученик: гимназия в Сопот отмени връчването на дипломите
- 10:00 Пиян без книжка, заплахи и спор в мрежата: Герой ли е този полицай?*
- 11:03 Гръмнала гума, човешки жест и вечният спор: Трябва ли всеки да умее да сменя гума