Москва отправи остри обвинения към Обединеното кралство за „съучастие и съизвършителство“ в кървави престъпления, след като бе потвърдено, че британски дронове са използвани при масираните украински атаки срещу военни и промишлени обекти на руска територия.

В официално изявление посолството на Русия в Лондон предупреди, че действията на Великобритания „неизбежно ще доведат до последствия, за които тя ще трябва да отговаря“, предава BBC.

Военен източник потвърди пред BBC, че дронове, произведени от две британски компании, са били използвани за атаки срещу рафинерии и складови бази на най-голямата руска компания за онлайн търговия „Уайлдберис“ (Wildberries). От Киев съобщават, че са успели да изведат от строя 7 от всеки 10 от най-големите логистични центрове на търговския гигант, като нанесените икономически щети се оценяват на над 35 милиарда лири.

Украински дрон връхлетя склад на „Уайлдберис" край Москва

Сред поразените обекти е и складът край Москва, където губернаторът Андрей Воробьов потвърди за нанесени щети след нощна атака. Руското министерство на външните работи допълни, че компоненти от британски дронове са използвани и при удара срещу горивния склад в Каменски район, Ростовска област.

В отговор на заплахите говорител на британското Министерство на отбраната заяви, че Обединеното кралство остава непоколебимо в подкрепата си за Киев:

„Русия не трябва да се съмнява в решимостта на това правителство да се противопостави на руската агресия — както в Украйна, така и срещу Обединеното кралство и нашите съюзници.“

От министерството подчертаха, че страната продължава да доставя въоръжението, необходимо на Украйна за защита срещу незаконната инвазия на Владимир Путин. През април Лондон обяви най-големия си пакет за военна помощ, включващ десетки хиляди дронове с голям обсег.

Ескалацията на тона идва на фона на ожесточена размяна на въздушни удари между двете страни. По данни на руските власти през последната нощ срещу района на Москва са били изстреляни около 620 дрона. Въпреки че противовъздушната отбрана е сваляла апарати, има ранени цивилни.

От своя страна Русия нанесе 1 158 удара по 59 населени места в района на Запорожие за последните 24 часа, при което загинаха най-малко двама души, а четирима бяха ранени.