Руските войски продължават настъплението си в Донбас. Изказванията на официални представители на Украйна по този въпрос стават по-тревожни, съдейки по някои от тях, пише “Медуза” – медия, обявена за чуждестранен агент от Кремъл. Източници на изданието твърдят, че независимо от това, че резултатите на армията не съответстват на предварителните планове в Москва отново обсъждат щурм на Киев. Като дори се надяват на пълна победа във войната, която властите продължават да наричат “специална военна операция”.

В администрацията на президента Путин – на фона на напредването на руските войски в Донбас – отново възниква надежда, че Москва може за няколко месеца да  “доведе войната в Украйна до победа”. За това на “Медуза”  разказали източници, които са приближени до властите в Кремъл, както и събеседник от администрацията на президента.

За “програма минимум” се счита обявяване на  победа в края на май 2022 година. Когато  руските части превземат всички територии на Донецка и Луганска област. В частност Русия е близо до този резултат – под контрол на Украйна остават една 5% от територията на Луганска област и малко повече от 40% от Донецка област.

Украинските войски може да се изтеглят от Луганска област, за да не бъдат пленени

“Програма максимум” попредишному се явява поемането на контрол над украинската столица. Въпреки че настъплението на руските сили към Киев завърши с провал още през месец март. Тогава Русия отзова частите си от това направление, оставяйки множество свидетелства за военни престъпления. Военните експерти още от началото на кампанията заявиха, че завземането на Киев е илюзорна цел, отчитайки, че Русия концентрира малко части за нападението.

Въпреки това, според събеседника на "Медуза", висшето ръководство на Русия не се отказва от тази цел. “Ние най-накрая ще ги докопаем (украинците). Най-вероятно към есента всичко ще приключи” -  предполага един от източниците. Преди това, до успехите в Донбас, в Кремъл били по-внимателни в оценките, пише изданието, и признавали, че не виждат вариант да завършат войната, запазвайки своя рейтинг.

По думите на източника подобни настроения обхващат не само администрацията в Кремъл, но и ръководството на управляващата партия "Единна Русия". Секретарят на генералния съвет на партията Андрей Торчак регулярно пътува до Донбас и дори е вдигнал руския флаг над администрацията на село в Запоражко област, което е заето от войски на Русия.

Донбас посетил и заместник-началникът на руската президентска канцелария Сергей Кириенко. Именно той наблюдава  самопровъзгласилите се за независими ДНР и ЛНР. По сведения на изданието Кириенко води подготовката на референдумите за пресъединяването на сепаратистките републики към Росия. Нападението над Украйна Кириенко публично нарича “борба с нацизма и фашизма”.

Подоляк: Русия използва най-мощното неядрено оръжие срещу нас ВИДЕО

Как в момента оценяват перспективите за успешно нападение над Киев ръководителите на Министерството на отбраната на Руската федерация, изданието няма данни. Още от края на март 2022 година руското военно ръководство окончателно се е премирило, че украинската столица не може да се “превземе с малко кръв”, пише в публикацията.

У ръководството на страната остава пространство за маневри - например, във войната може масово да се изпратят наборници. Съобщенията за използването на  военнослужещи, с такъв статут, има от началото на инвазията, но по данни на военни екперти, това е сравнително рядка практика. “За сега воюват основно професионални войници. Те са достатъчни за бавно предвижване ( в Украйна) Но ако трябва напредването да бъде по-бързо, може да се активират наборници. Все пак са войски”, разсъждава близък на администрацията на президента източник на "Медуза".

Той добавя, че въпроса за всеобща мобилизация в Росия не е на дневен ред. В Кремъл се опасяват, че подобна стъпка може да повлияе на рейтинга на властта и лично на Путин.

Освен това, в Москва се съмнямат, че западните страни ще продължават толкова мащабно да поддържат Украйна с пари и оръжие, ако войната се ожесточи. “Рано или късно на Европа ще й писне да помага – това са и пари, ипроизводство на оръжия, които са им нужни. Към есента ще им се наложи да се договарят с Русия за газ и нефт, необходими за отоплителния сезон”, реди аргументи един от информаторите.

“Сега може да се кажи, че на фронта се случват малко неща.Че руската армия завладява второстепенни населени места. Че имаме проблеми. Но това осещане дойде от това, че украинците не се предадоха още в началото, кавото мислеха мнозина, че ще стане. Да, блицкриг не излезе, виждат се някои грешки изчисления. Но това не значи, че няма да удържим победа”, споделя човек, приближен до администрацията на президента. “Русия очевидно има повече ресурси (Отколкото Украйна без помощ от Запада)”, добавя друг.

„Избор без избор": Западът насочва Украйна към Русия

Публичната риторика за целите на Русия в тази война оставя широка база за интерпретация. В Министерството на отбраната на Руския говорят, че главната задача на "спецоперацията" е освобождение на Донбас, независимо от това, че руските войски вече се укрепиха в Херсонска и Запорожка област. Указът за предоставянето на руско гражданство на жителите на тези райони вече е подписан.

Самият Путин на парада за 9 май за пореден път заяви, че “начертаните планове” се изпълняват и резултати ще има – но не поясни, какво точно има предвид. Преди това той каза, че главните цели са “демилитаризация и денацификация на Украйна”.

Превод: GlasNews.bg