„Не мога да кажа, че японският народ е свикнал със земетресенията, но е добре подготвен“. Това каза българинът в Япония Иван Ботев по повод силното земетресение от 7,6 по Рихтер на януари.
По думите му много по-страшно е било земетресението от 11 март 2011 г., което е с магнитуд над 9. Тогава той е преподавал в училище и е бил свидетел как за 5 минути 700 ученици са излезли на двора и са се строили по паралелки, а учителите им са ги проверявали по имена.
По време на земетресението от 1 януари тази година Иван Ботев е бил колата си и не го е усетил много. Дъщеря му обаче е била вкъщи и по телефона са ѝ казали да се скрие, както са я учили в училище.
120 часа след земетресението в Япония извадиха жива жена под руините
„Спряха всички новогодишни предавания – говориха за опасността от цунами, за земетресението, за срутените сгради. В района има АЕЦ и ТЕЦ, нямаше проблем с тях. Всички действат много дисциплинирано. В училищата и университети има тренировки едни или два пъти годишно“, разказа още българинът в ефира на bTV.
Днес той има имен ден. Казва, че го чества и приема поздрави от цял свят. По принцип в Япония няма традиция да се отбелязват имените дни. Децата на Иван Ботев – момче и момиче, са кръстени в манастири в България и носят библейски имена – Сара и Ноа. Учи ги на български и на българските традиции. В момента живеем в Япония, но един ден може да се преместим в България, уточни Ботев.
Защо при трус над 7 по Рихтер в Япония жертвите са 62, а в Турция – над 50 000?