Баща в Япония предизвика възмущение, след като оставил 7-годишния си син сам на планината Фуджи и продължил изкачването с по-голямото си дете.

Момчето било открито да седи само на пейка при мъгливо и дъждовно време на над 2000 метра надморска височина. До себе си имало единствено безалкохолна напитка и лека закуска.

По информация на местните власти 48-годишният баща казал на детето да го изчака, след като то се оплакало, че е уморено. Вместо да прекрати изкачването, мъжът продължил нагоре с по-големия си син.

Служители на планинска хижа забелязали детето в района на шестата станция по маршрута и сигнализирали полицията. Бащата бил открит между седмата и осмата станция – на около три часа път от мястото, където оставил 7-годишното момче.

Детето било намерено около 7:30 часа местно време в четвъртък.

Според местни медии момчето останало само в продължение на около осем часа. Когато бащата най-накрая се върнал, детето било описано като „уморено и нервно“.

Служители на място остро разкритикували действията на мъжа.

„Дори ако това означава да се откажете от изкачването, оставянето на дете само е неприемливо“, заявил един от тях, цитиран от Japan Today.

Бащата впоследствие се извинил и признал, че решението му било прибързано.

Семейството се движело по маршрута Фуджиномия, който започва от петата станция на планината. Тя е достъпна с обществен транспорт, а оттам изкачването до върха обикновено отнема около пет часа. Слизането продължава още приблизително три часа.

Планината Фуджи е висока 3776 метра и е най-високият връх в Япония. Активният вулкан се намира югозападно от Токио и от 2013 година е част от списъка на световното наследство на ЮНЕСКО.

Фуджи е и една от трите традиционни „Свещени планини“ на Япония заедно с Татеяма и Хакусан.

Всяка година около 200 000 души се опитват да изкачат върха, но през последните години властите въвеждат ограничения за броя на туристите по някои маршрути заради пренаселеността и зачестилите инциденти.

Само през юли 99-годишна жена трябваше да бъде спасена, след като паднала по време на изкачване и наранила бедрото и гърба си.

Миналата година пък 27-годишен студент се наложило да бъде спасяван два пъти в рамките на четири дни. След първата спасителна операция той се върнал отново в планината, за да търси изгубения си мобилен телефон.