Духовният лидер Далай Лама се появи в притеснително видео. На кадрите се вижда как световноизвестният носител на Нобелова награда за мир, кани малко момче на сцената на събитие в планинския град Дарамшала през февруари. От записите, които обиколиха мрежите, се вижда как Лама целува детето по устата, след което му казва, да му „смуче езика“.
Кадрите предизвикаха вълна от критики и възмущение.
В изявление от понеделник офисът на Далай Лама каза, че той желае да се извини на момчето и семейството му, както и на многото си приятели по света, за болката, която думите му може да са причинили, добавяйки, че съжалява.
„Негово светейшество често дразни хората, които среща, по невинен и игрив начин, дори публично и пред камери“, се казва в изявлението.
Самоличността на момчето не е известна. Той е присъствал на събитие с фондация M3M, филантропското звено на индийската компания за недвижими имоти M3M Group, базирана в Дарамшала, където Далай Лама живее.
„Осъждаме всяка форма на насилие над деца. В тибетската култура има странности относно показването на език, но това видео със сигурност няма никакво културно изразяване и дори да имаше, такива изрази не са приемливи,“ казаха от Център за права на детето в Делхи.
Сегашният Далай Лама, Тензин Гяцо, е най-известната жива будистка фигура в света.
Главният духовен лидер на школата на тибетския будизъм „Жълтата шапка“, Далай Лама е почитан от милиони като превъплъщение на своите 13 предшественици.
Духовният лидер е базиран в Индия от 1959 г. след неуспешно тибетско въстание срещу китайските окупационни сили. По-късно той създава правителство в изгнание в северния индийски град Дхарамшала, повеждайки хиляди последователи.
Февруарският инцидент не е първият път, когато осемдесетгодишният предизвика спорове през последните години.
Той се извини след интервю за BBC през 2019 г., по време на което каза, че ако жена Далай Лама трябва да го наследи, тя трябва да бъде по-привлекателна.
Предходната година той предложи Европа да остане за европейците, когато говори за нарастващото ниво на африкански бежанци, навлизащи в континента.
Превод: GlasNews.bg