Видео, заснето в Канада, показва странна светеща синьо-бяла сфера, която осцилира, докато бавно се движи над поле.
Ед и Мелинда Парди, любители на метеорологията от Алберта, Канада, търсели фуниевидни облаци след буря, когато забелязали необичайната светлина в полето зад имота си. По думите на Ед, сферата изглеждала сякаш се носи на около 7 метра височина над земята.
„Когато светкавицата изчезна, светлинният балон стана по-голям, засили се, стана наистина ярък“, разказва той пред канадската телевизия CTV News. „Помислих си: ‘О, ще изчезне веднага’, но това не се случи.“
След като се движела около 20 секунди над полето, сферата внезапно изчезнала от погледа. Ед, който като дете чел за подобно явление, се запитал дали не е станал свидетел на така наречената „кълбовидна светкавица/мълния“ (ball lightning) – феномен, за който се съобщава от поне XII век. Още тогава се описва как „някаква огнена топка се хвърли в реката“. Следващ подобен разказ се появява едва 450 години по-късно, което подчертава колко рядко и трудно уловимо е явлението.
„Дълго време кълбовидната мълния се приемаше със скептицизъм. Въпреки че днес се смята за реален феномен, с хиляди свидетелства по света, науката все още няма общоприето обяснение за произхода ѝ“, пишат Джайлс Гаспър и Брайън Тенър в статия за The Conversation, в която цитират средновековния разказ.
„Някои от най-сложните теории включват горене на силиций от изпарена почва. По-ново предложение е, че това е светлина, уловена в сфера от тънък въздух. Това е една от най-старите научни загадки, която и до днес остава нерешена.“
Докато феноменът все още е слабо разбран заради своята рядкост, в последните години учените започват да го приемат по-сериозно. През 2012 г. учени от Northwest Normal University в Ланджоу, Китай, поставят камери и спектрометър на платото Цинхай, известно с честите мълнии, и записват предполагаема кълбовидна мълния. Анализът на химическия ѝ състав разкрива наличие на силиций, желязо и калций.
„Известно е, че тези елементи са основни компоненти на почвата. Следователно има основания да се смята, че наблюдаваната мълния е възникнала в резултат на удар от мълния в почвата“, обясняват учените.
„Свидетелите обикновено описват яркостта на кълбовидната мълния като сравнима с тази на 100-ватова крушка“, казва Марк Стенхоф, автор на книгата Ball Lightning (1999). „През деня би било трудно да се види от разстояние, а тъй като често се появява близо до земята, препятствията също ограничават видимостта.“
Освен това сферичният обект във видеото изглежда доста син.
„Има едно нещо, което често води до този цвят, особено при мълнии“, обяснява популярният астрономически YouTuber Антон Петров във видео.
„Това синьо-бяло сияние много вероятно се дължи на алуминий – и то в големи количества. А къде намираме алуминий? Много често – в електропреносните линии.“
Превод: GlasNews.bg
Прочетете още
- 16:00 Влакът София-Русе се превърна в пещ - кога ще умре някой, за да се вземат мерки?
- 21:14 Кадри, открити на 5800 м, разкриват мистерията около смъртта на алпинисти ВИДЕО
- 12:00 Вандализъм за спорта? Люлински хулиган остави следа и възмущение СНИМКА
- 17:00 Шофьор блъсна триколка с дете на пешеходна пътека в Шумен и дори не разбра