Изследователите смятат, че Кабул ще стане първата столица в света, която ще остане без вода. Други градове вероятно също ще се сблъскат с този екзистенциален проблем с водоснабдяването.
Кабул пресъхва поради комбинация от фактори, включително изменението на климата, лошото управление на водите, бързата урбанизация и нарастващото население, което сега е между 5 и 6 милиона. В резултат на всички тези фактори, според скорошен доклад на хуманитарната неправителствена организация Mercy Corps, Кабул е изложен на риск да се превърне в първата модерна столица в света, която ще остане без вода, съобщава Live Science.
Констатациите на доклада показват, че водната криза в Кабул е достигнала критична точка, като водоносните хоризонти се изчерпват по-бързо, отколкото могат да се възстановят, а също така има проблеми с наличността на вода, замърсяването и инфраструктурата.
В началото на лятото имаше съобщения, че в страната липсва качествена вода от кладенци, а миналата седмица местните жители казаха, че не знаят как ще оцелеят, ако ситуацията се влоши.
Трябва да се отбележи, че проблемът с водоснабдяването в Кабул не е нов и се влошава с всяко изминало десетилетие. В доклада изследователите подчертават, че проблемът се е изострил от намаляването на хуманитарното финансиране за Афганистан от август 2021 г. насам.
За съжаление, учените прогнозират, че без големи промени в системата за управление на водите в Кабул, градът ще се сблъска с безпрецедентна хуманитарна катастрофа през следващото десетилетие. Всъщност има голяма вероятност това да се случи дори по-рано.
Трябва да се отбележи, че новият доклад се основава на предишни изследвания на Организацията на обединените нации, които установиха, че подземните води в Кабул могат да изчезнат до 2030 г. В същото време наблюденията показват, че около половината от кладенците в Кабул вече са пресъхнали. В момента, според доклада, годишното водовземане надвишава естественото попълване с около 44 милиона кубически метра.
Недостигът на вода е глобален проблем, засягащ много региони на планетата. През последните десетилетия водните ресурси на Земята са изчерпани: фактори на околната среда, като например нарастването на населението, само увеличават търсенето на вода в световен мащаб.
През 2016 г. проучване установи, че между 1900-те и 2000-те години броят на хората, изправени пред недостиг на вода, се е увеличил от 240 милиона на 3,5 милиарда или от 14% на 58% от световното население. Регионите, изложени на особен риск, включват:
Северна Африка;
Близкия изток;
Южна Азия.
Авторите на доклада подчертават, че Кабул е на една крачка от това да се превърне в първата модерна столица, която ще остане без вода. Въпреки това, той не е първият голям град, изправен пред подобна екзистенциална заплаха, свързана с водата. Всъщност учените прогнозират, че няма да е последният.
Например, през 2018 г. Кейптаун, законодателната столица на Южна Африка, беше почти без вода по време на суша. Благодарение на строгите ограничения за водата и кампанията за пестене на вода, градът едва не се наложи да спре крановете. През 2019 г. ситуацията в индийския град Ченай беше още по-лоша: и четирите му основни резервоара пресъхнаха.