2023 година е към своя край, като това, което ще си спомняме за нея, ще са по-скоро отрицателни събития, отколкото положителни такива.
Годината беше изпълнена с унищожителни природни бедствия, които взеха хиляди жертви. Междувременно, освен продължаващите войни, избухнаха и нови.
В следващите редове се опитаме да припомним най-значимите събития през годината, които по един или друг начин засегнаха живота на хората по света.
"Хамас" нападна Израел
В края на септември 2023 г. Близкият изток изглеждаше обещаващ. Споразумението от Абрахам задълбочава връзките между Израел и арабските страни. Появиха се спекулации, че Саудитска Арабия скоро може да установи дипломатически отношения с Израел. Примирието в ожесточената гражданска война в Йемен се задържа. Тези тенденции накараха съветника по националната сигурност Джейк Съливан да заяви: "Днес регионът на Близкия изток е по-спокоен, отколкото е бил през последните две десетилетия". Това се промени само осем дни по-късно, на 7 октомври, когато Хамас нападна Израел. Бяха убити около 1200 израелци - най-смъртоносният ден в историята на Израел. Около 240 души бяха взети за заложници. Заклевайки се да изкорени Хамас, Израел започна въздушни удари срещу Газа, а след това нахлу в северната част на Газа. В края на ноември с преговорите за спиране на боевете бяха освободени около сто заложници.
Шест стъпки: Как сблъсъкът между Израел - Хамас може да ескалира до Трета световна война
Скоро обаче сраженията се възобновиха и израелските войски навлязоха в южната част на Газа. Растящият брой на загиналите палестински граждани, повечето от които жени и деца, подхрани оплакванията по света, че Израел извършва военни престъпления. Израел отхвърли обвинението, като твърдеше, че "Хамас" използва палестински цивилни граждани като жив щит. Джо Байдън недвусмислено подкрепи правото на Израел да отвърне на удара и пътува до Израел в началото на конфликта, за да изрази подкрепата си. В началото на декември обаче американски официални лица публично призоваха Израел да направи повече за защита на цивилното население или да рискува "стратегическо поражение".
Най-богатите терористи в света: кой всъщност финансира Хамас
Първоначалните опасения, че конфликтът в Газа може да доведе до по-широка война в Близкия изток, намаляха до края на годината, но не изчезнаха. Как ще приключи конфликтът и какво ще последва след него, остават открити въпроси.
Контраофанзивата на Украйна
В началото на 2023 г. надеждите, че украинската контраофанзива може да прекъсне контрола на Русия върху Източна Украйна и евентуално Крим, бяха големи. Дългоочакваната контраофанзива започна в началото на юни. Въпреки че нанесе огромни загуби на руските войски, бойните линии почти не се придвижиха. Руските военни бяха използвали зимата и пролетта, за да подготвят страховита отбрана. В началото на ноември висшият украински генерал определи боевете като "патова ситуация" и призна, че "най-вероятно няма да има дълбок и красив пробив". Всъщност, докато генералът говореше, Русия беше спечелила повече територия през годината, отколкото Украйна. Дипломатическите разговори бързо се насочиха към това дали Украйна може да издържи, да не говорим за победа, във война на изтощение, която изглеждаше в полза на Русия предвид значително по-голямата ѝ икономика и население. Въпреки че претърпя ужасяващи загуби, през есента на 2023 г. Русия разполагаше с двойно повече войски в Украйна в сравнение с началото на инвазията, а руската икономика беше в състояние да води война. Междувременно на Запад, особено в Съединените щати, започна да се появява "умора от Украйна", тъй като републиканските законодатели се възпротивиха да изпратят на Киев повече помощ. С оглед на дългосрочните тенденции, които потенциално са в полза на Русия, нараснаха призивите към Украйна да премине от нападение към отбрана и да се стреми към прекратяване на огъня.
Спорно е дали руският президент Владимир Путин ще се съгласи да прекрати сраженията. Той вероятно смята, че времето е на негова страна, особено ако изборите в САЩ през ноември догодина излъчат президент, който иска да скъса връзките с Украйна.
Смъртоносните трусове в Турция и Сирия
В началото на февруари мощно земетресение с епицентър град Газиантеп и магнитуд 7,8 удря Южна и Централна Турция, както и Северна и Западна Сирия. 9 часа по-късно трус със сила 7,7 по Рихтер разлюля вилает Кахраманмараш. Над 60 000 души загубиха живота си.
Смъртоносен трус уби стотици в Турция тази нощ ВИДЕО
Това сеизмично събитие се нарежда сред най-мощните земетресения, регистрирани някога в този район на света. Трусовете бяха усетени чак до Египет и черноморското крайбрежие на Турция, предизвиквайки над 30 000 вторични труса през следващите три месеца. Експерти на ООН по човешкото развитие са изчислили, че около 1,5 млн. души са останали без дом в резултат на бедствието.
Щетите от труса се изчисляват на над 84,1 милиарда долара, което го прави четвъртото най-скъпо земетресение в историята.
Легендата Волкан Демирел: Всички са нещастни, всички умират тук в Хатай, помогнете
Изкуственият интелект ни завладя
Изкуственият интелект (ИИ) е обещаващ и опасен. ИИ навлезе в общественото съзнание миналата година с пускането на ChatGPT. През 2023 г. технологията, базирана на т.нар. модели на големите езици, не само стана по-добра - според съобщенията последната версия на ChatGPT е десет пъти по-усъвършенствана от своята предшественичка - но и правителствата, компаниите и отделните лица бързо се насочиха към използване на нейния потенциал. Това предизвика разгорещени дебати за това дали ИИ отприщва нова ера на човешкото творчество и просперитет, или отваря кутията на Пандора, която ще доведе до кошмарно бъдеще.
Водещ учен разкри шанса изкуственият интелект да ни заличи
Оптимистите изтъкнаха как ИИ отприщва научни пробиви с безпрецедентни темпове в редица области, позволявайки бързо разработване на лекарства, разкриване на медицински загадки и решаване на привидно нерешими математически проблеми. Песимистите предупредиха, че технологията се развива по-бързо от способността на хората да оценят и смекчат вредите, които тя може да причини, независимо дали става дума за масова безработица, задълбочаване на съществуващите обществени неравенства или предизвикване на изчезването на човечеството. Джефри Хинтън, един от пионерите на ИИ, напусна работата си в Google, за да предупреди за опасностите, които ИИ крие, а технологични лидери като Илон Мъск и Стив Возняк подписаха отворено писмо, в което предупреждават, че ИИ представлява "дълбок риск за обществото и човечеството".
Кои ще са най-засегнатите от изкуствения интелект професии
В същото време скептиците твърдят, че голяма част от обещанията на изкуствения интелект ще бъдат провалени, тъй като моделите скоро ще започнат да се обучават на базата на собствените си резултати, което ще ги откъсне от реалното човешко поведение. Изглежда, че правителствата не се движат достатъчно бързо, независимо дали индивидуално или колективно, за да използват ползите от ИИ и да ограничат рисковете от него.
Азербайджан превзе Нагорни Карабах
Три десетилетия по-късно продължават да се усещат последиците от разпадането на Съветския съюз. Страните, възникнали след разпадането на Съветския съюз, имаха граници, които често не съвпадаха с местоживеенето на националните групи - това пося семената на конфликта. Например анклавът Нагорни Карабах в Азербайджан е населен почти изцяло с етнически арменци, които не са заинтересовани да бъдат управлявани от Баку. В края на 1991 г. Нагорни Карабах обявява независимост, което предизвиква война между Армения и Азербайджан. Когато сраженията приключват през 1994 г. с подписано с посредничеството на Русия примирие, Нагорни Карабах получава фактическа независимост заедно с част от азербайджанската територия.
Изселването остави Нагорни Карабах без три четвърти от населението му
Въпреки периодичните трансгранични нападения, прекратяването на огъня се задържа до избухването на мащабни боеве през септември 2020 г. След шест седмици Русия договори ново прекратяване на огъня. Това остави Азербайджан да контролира голяма част от Нагорни Карабах. Напрежението остава високо.
През септември 2023 г. Азербайджан отново атакува. В рамките на няколко дни той превзе територията, която все още не контролираше, и обяви, че ще започне "реинтеграция" на анклава. В рамките на една седмица повече от сто хиляди арменци, или приблизително 85 % от населението на Нагорни Карабах, избягаха в Армения. Изтичането предизвика протести в Армения заради неспособността на нейното правителство да защити сънародниците си арменци и повдигна въпроси защо Русия не е успяла да предотврати гибелта на анклава.
Индия изпревари Китай
През последното столетие, ако не и по-дълго, Китай е с най-голямо население в света. Това приключи през 2023 г. Сега това е Индия. Нейното население е 1,43 милиарда души. Индия вероятно ще остане най-многолюдната държава през следващите десетилетия. Населението на Китай едновременно намалява и застарява. Демографите прогнозират, че до средата на века населението на Китай ще намалее със 100 милиона души, или повече от населението на всички държави в света, с изключение на петнадесет, които живеят днес. За същия период средната възраст в Китай ще се увеличи от тридесет и девет на петдесет и една години. Населението на Индия пък ще достигне почти 1,7 милиарда души до средата на века, а средната възраст ще бъде 39 години.
Въпреки че демографията не е съдба, тя ограничава и дава възможност за развитие на възможностите на всяка страна. Страните с по-младо и нарастващо население обикновено имат по-жизнена работна сила, която потребява повече и в резултат на това се радва на по-високи темпове на икономически растеж. Китайското правителство е изправено пред засилен натиск да инвестира в мрежата за социална сигурност на страната - скъпо предложение, което може да отнеме ресурси от други приоритети. По-благоприятната демографска ситуация в Индия стимулира разговорите за "демографски дивидент", създаден от младите работници, които служат като двигател на растежа. Ако това е така, последиците за баланса на силите в Азия могат да бъдат значителни. Това, разбира се, е голямо "ако".
Космическата надпревара
Преди сто и петдесет години съветът е бил: "Върви на запад". Днес съветът може да бъде: "Върви към небето". Както държавите, така и компаниите правят големи залози за космоса. Седемдесет и седем държави имат космически агенции; шестнадесет държави могат да изстрелват полезни товари в космоса.
Луната е обект на особен интерес. Усилията на Русия на Луната завършиха с разочарование през август, когато нейният спускаем апарат се разби в лунната повърхност. Няколко дни по-късно Индия стана четвъртата страна, която приземи безпилотен апарат на Луната, и първата, която направи това в близост до южната полярна област на Луната. Две седмици по-късно Индия стартира мисия за изследване на Слънцето. Китай и САЩ също имат амбициозни лунни програми, като НАСА има за цел да върне астронавти на Луната до 2025 г. Тези и други усилия, свързани с космоса, подхранват опасенията, че геополитическото съперничество ще доведе до милитаризация на космоса.
След кацането на Луната: Индия изстреля сонда за изучаване на Слънцето
Нарастването на интереса към космоса също така подчерта липсата на правила, които да регулират космическите операции. Съединените щати насърчиха Споразумението от Артемида, за да "регулира гражданското изследване и използване на космическото пространство". Китай и много други държави, които използват космоса, отказаха да ги подпишат. Разработването на правила за космоса се усложнява от факта, че частни компании като SpaceX, Blue Origin и Virgin Galactic играят голяма роля в космическите операции. Това повдига въпроси относно мотивите за печалба и националните задължения.
Да живее краля
Чарлз Трети наследи на трона починалата си майка Елизабет Втора, а това бе първата коронация от 70 години насам.
Крал Чарлз III излезе на балкона на Бъкингамския дворец ВИДЕО
Стотици ВИП гости присъстваха на бляскавата церемония в Уестминстърското абатство. Сред тях бяха служебният премиер Гълъб Донев, експремиерът Симеон Сакскобургготски и съпругата му Маргарита.
Архиепископът на Кентърбъри постави върху главата на Чарлз III короната на свети Едуард от 17. век, обсипана със злато и 444 скъпоценни камъка.
Чарлз III и Гълъб Донев са разговаряли за кратко в Бъкингамския дворец
Съпругата на Чарлз - Камила, беше провъзгласена за кралица.
В 200-годишна карета кралската двойка се придвижи до двореца Бъкингам и от балкона приветстваха възторжените тълпи.
Над 4 милиарда души по света проследиха коронацията.
Най-горещата година
Изменението на климата вече не е бъдеща заплаха. То е новата реалност в света. 2023 г. вероятно ще бъде най-горещата в историята. Глобалните температури не са били толкова високи от 125 000 години и са на път да надхвърлят границата от 2 градуса по Целзий, заложена в Парижкото споразумение от 2015 г. Резултатът е екстремни метеорологични явления по целия свят, вариращи от исторически горски пожари през екстремни суши до рекордни наводнения. Някогашната фраза "температура на влажния термометър" навлезе в лексикона, тъй като хората по света научиха от първа ръка, че високите температури в комбинация с висока влажност могат да убиват.
Оптимистите посочиха развития, които биха могли да променят нещата. Общият размер на инвестициите в чиста енергия нарасна. Разходите за вятърна и слънчева енергия продължават да падат, а много замърсители ще достигнат пика на емисиите през следващите няколко десетилетия. Водородът се изтъква като източник на чиста енергия. Първите търговски предприятия, насочени към изсмукване на въглероден диоксид от атмосферата, започват да функционират, докато учените експериментират с "подобрено изветряне на скалите", което използва минерали като базалт за пасивно поглъщане на въглероден диоксид.
Въпреки това остават сериозни съмнения за това колко бързо и колко широко могат да бъдат разпространени тези технологии, особено след като производството на изкопаеми горива и емисиите продължават да нарастват.