Българите, живеещи във Великобритания, ще могат да гласуват на европейските избори, ако Brexit бъде отложен или отменен след насроченото за днес гласуване на британския парламент по сделката за раздялата с ЕС.
Камарата на представителите трябва да ратифицира или да отхвърли условията, договорени между ЕС и британското правителство за напускането.

Те включват разпоредби за правата на европейските граждани на Острова, финансовите задължения на Лондон към европейската хазна, както и за статута на новата европейска граница между Ирландия и Северна Ирландия.

Споразумението за напускане предвижда и преходен период до края на 2020 г., през който европейското законодателство ще продължи да действа в Обединеното кралство, макар че то повече няма да е член на ЕС.
Ако британските депутати одобрят условията, Великобритания ще напусне по план на 29 март.

Според последните промени в избирателния закон, българите във Великобритания, които са сред най-активните на избори, ще бъдат лишени от правото да участват в европейския вот. По силата на нови правила, приети през 2016 г, право да избират евродепутати в чужбина имат само българи, живеещи в държави от ЕС. Рестриктивната мярка е в сила само в България и в Кипър, от държавите, които разрешават гласуване в чужбина.

Това обаче може да се промени, ако британското правителство реши да отложи или да се откаже от Brexit. Отлагането на напускането е един от седемте възможни сценария след решителния вот тази вечер в Лондон.

Най-предвидимият от тях е одобрение на сделката. При него, след ратификация на условията от Европейския парламент, Великобритания напуска ЕС на 29 март в полунощ, а Брюксел и Лондон започват преговори за бъдещите си отношения. Европейското законодателство действа в Обединеното кралство до края на 2020 или 2021 г., като Великобритания продължава да спазва правилата и да плаща в европейския бюджет, без да има право на глас в Брюксел. В този случай българските избиратели няма да могат да гласуват на Острова за бъдещите български евродепутати.

При отхвърлянето на сделката възможностите са няколко в зависимост от броя на гласовете. Ако разликата е малка, премиерът Тереза Мей може да опита ново гласуване в британския парламент, за да я прокара.
При значителен превес на противниците на сделката, ще последва твърд Brexit с автоматична отмяна на цялото европейско законодателство от 30 май, придружено с транспортен и граничен хаос, търговски дефицити и опашки по границите. Ако поражението на Мей е значително, е вероятно на правителството да бъде поискан вот на недоверие, който обаче няма да отложи датата на нерегулирано напускане на ЕС.

Петият сценарий предвижда провеждане на втори референдум, но той е малко вероятен заради ограниченото време до напускането.

Шестият е свързан с отлагане на настъпването на Brexit, което може да бъде поискано от британското правителство. Всички оставащи в ЕС 27 държави трябва да одобрят искането, като удължат преговорите до дата, уточнена между Лондон и Брюксел. При този вариант Великобритания ще остане в ЕС като редовен член, което ще позволи на българските граждани в Обединеното кралство да участват в гласуването за новите български евродепутати в края на май.

Секции за евроизборите ще трябва да се отворят и при седмия сценарий, коментиран преди днешното гласуване в Лондон. Той предвижда Великобритания да се откаже от излизането си от ЕС. По силата на решение на Европейския съд това може да стане едностранно чрез изпращане на писмо от британското правителство до Съвета на ЕС преди 29 март. Писмото незабавно прекратява процеса на напускане и не се нуждае от одобрението на останалите еврочленки.

При него българите в Обединеното кралство също ще могат да гласуват за следващия Европейски парламент на 26 май.