Правителството на САЩ се съсредоточи върху международните проблеми и пренебрегва друга заплаха, която Русия на Путин може да оживи. В допълнение към евентуална атака срещу космически спътници, Кремъл може да повреди подводните интернет кабели и това би унищожило световната икономика. Пенсионираният адмирал от ВМС на САЩ Джеймс Ставридис говори за подробностите около новата заплаха в портала на Bloomberg.

Ставридис публикува рецензията, базирана на доклад на мозъчния тръст Policy Exchange в Обединеното кралство. Докладът се занимава с уязвимостта на подводните кабели, които могат лесно да бъдат повредени от нападатели от Руската федерация. Според адмирала това е „ахилесова пета, която заплашва глобалната търговия, глобалната военна готовност и логистика, както и самия интернет“.

Докладът показва, че 95% от информацията в мрежата се предава чрез оптични влакна, положени по дъното на седемте морета, а не чрез космически сателити. Много финансови транзакции се извършват чрез тези средства за комуникация. Те са напълно незащитени под вода. Няма защита и на изходните точки на тези кабели на сушата.

„Предстои война на дъното на морето“, подчерта бившият американски военен.

На картата, поставена в доклада, са отбелязани изходните точки на кабелите. Колумнистът подчерта, че по-рано се е смятало, че те трябва да бъдат защитени, например, от международни терористи. Въпреки това не са взети специални защитни мерки.

Снимка: www.submarinecablemap.com

Войната на Руската федерация - подробности за подводната заплаха

Според Ставридис структурата на световната мрежа напоследък е в опасност. По-специално, опасни са възможностите на подводниците на Руската федерация, както и на т. нар. „изследователски кораби“, които могат да работят на всяка част от морското дъно. Благодарение на тези средства страна-агресор може или да пререже подводни кабели, или да се свърже с тях без разрешение.

„Руските подводници (и някои от техните надводни „изследователски“ кораби, които всъщност са разузнавателни кораби) вероятно имат способността да се спускат до много дълбоки участъци от кабели и да ги прекъсват – или да ги унищожат, или да се докоснат до тях, за да манипулират данни.“

Междувременно, още през 2022 г., френският министър на отбраната говори за „Стратегията за водене на война на морското дъно“: става дума за това как да действате, за да защитите интересите си, ако е необходимо. Порталът Naval News публикува схема на такава "война" и обясни, че военните възнамеряват да разширят възможностите за провеждане на някои действия на дълбочина до 6000 м.

Снимка: Naval news

Заплаха за интернет мрежата – как да й противодействаме

Адмиралът в оставка отбеляза, че правителството на САЩ, според него, игнорира както тази заплаха, така и заплахата в космоса. Междувременно той предлага да се предприемат редица спешни мерки за защита на интернет:

  1. допълнително укрепване на покритието на кабелите, например чрез използване на материали на базата на епоксидни съединения или алифатни полиуретанови бои;
  2. положете "тъмни" кабели, които биха действали като резервни, ако основните са повредени;
  3. разработване на технология за компресиране на данни, така че те да могат да се предават чрез сателити;
  4. стартиране на "атмосферни системи" (например дирижабли), така че да има алтернативни начини за предаване на информация;
  5. разработване на собствени подводници, включително подводни дронове;
  6. предоставяне на "средства за възпиране" - да покаже, че е възможно да застраши кабелите на Китай и Руската федерация.

Трябва да се отбележи, че в първите месеци на пълномащабната руска инвазия газопроводът "Северен поток-2" беше взривен в Балтийско море. Според следователите няколко дни преди експлозията наблизо е бил забелязан руски „научноизследователски кораб“, който може да е спуснал на дъното водолази, за да поставят експлозиви. Според други данни обаче се подозира саботаж от други сили, очевидно свързани с Украйна .

Припомняме, че руските медии съобщиха за продължаване на строителството на подводници , които ще попълнят флота на страната-агресор. Междувременно САЩ се обърнаха към възможността за заплахи в космоса: те заговориха за руската ядрена програма за удари по космически спътници.

Превод: GlasNews.bg