Румъния, с подкрепата на Германия, се готви да стартира производство на артилерийски боеприпаси. Германският отбранителен гигант Rheinmetall води активни преговори с румънската държавна компания Romarm за създаване на съвместно предприятие за производство на 155-мм артилерийски снаряди. Това беше обявено на 18 юли 2025 г. от румънския президент на пресконференция в Берлин, където той разговаря заедно с германския канцлер Фридрих Мерц. Преговорите са в напреднал етап и страните очакват да ги приключат възможно най-скоро. Подробности за мащаба на проекта и сроковете за подписване на споразумението все още не са разкрити, но инициативата подчертава желанието на двете страни да укрепят отбранителния потенциал на Европа.

Съвместното предприятие ще бъде част от по-широката стратегия на Rheinmetall за увеличаване на производството на боеприпаси в отговор на нарастващото търсене, причинено от конфликта в Украйна. През 2024 г. компанията започна изграждането на завод в Унтерлюс, Германия, който ще произвежда до 350 000 155-милиметрови снаряда годишно до 2027 г. Rheinmetall също така реализира проекти в Унгария, Литва, Испания и Украйна, за да осигури стабилни доставки за своите съюзници.

В Румъния проектът ще се фокусира върху завода в Медиаш, който е част от структурата на Romarm. Освен това Rheinmetall изгражда барутен завод в района на Виктория в окръг Брашов в Румъния, съвместно с Европейската комисия. Проектът на стойност 400 милиона евро е частично финансиран от ЕС по програмата ASAP (47 милиона евро). Строителството вече е започнало, като на място работят немски технически екипи. Новият завод ще заема 300 хектара и ще произвежда не само барут, но и артилерийски снаряди по стандарта на НАТО.

Rheinmetall също така модернизира румънските противовъздушни системи Oerlikon GDF-003 до версия GDF-009, оборудвайки ги с модерни радари и системи за управление на огъня. Тези стъпки засилват позицията на Румъния като ключов играч в европейската отбранителна индустрия. Производството на боеприпаси в Медиаш ще позволи на страната не само да снабдява собствените си въоръжени сили, но и да изнася продукти на международния пазар, подкрепяйки съюзниците, включително Украйна.

Глобалната стратегия на Rheinmetall включва разширяване на производството в други страни. В Литва през 2027 г. ще започне работа завод за производство на 155-милиметрови снаряди, създаден в партньорство с местни компании. В Унгария Rheinmetall разширява завода си във Варпалота за производство на артилерийски боеприпаси и барут. В Украйна компанията вече е стартирала съвместно предприятие с Ukroboronprom за производство на снаряди и ремонт на военна техника и планира да построи четири завода за производство на бронирани машини и барут.

Превод: GlasNews.bg / Снимка: Илюстративна / © AFP