Американските разузнавателни самолети и дронове значително са увеличили активността си край бреговете на Куба. От 4 февруари насам ВМС и ВВС на САЩ са извършили най-малко 25 подобни полета, съобщава CNN, позовавайки се на публично достъпни данни от платформите Flightradar24 и ADS-B Exchange.

По информация на медията, част от полетите са се приближили до едни от най-големите кубински градове - Хавана и Сантяго де Куба, като някои самолети са летели на около 64 километра от бреговата линия. До началото на 2026 г. подобна активност в района е била рядкост.

Основната част от мисиите е изпълнена от морски патрулни самолети P-8A Poseidon, предназначени за наблюдение и разузнаване. Освен тях са използвани и самолети RC-135V Rivet Joint, специализирани в радиоелектронното разузнаване, както и безпилотни апарати MQ-4C Triton, които оперират на голяма височина.

Пентагонът разработва планове за военна операция в Куба

Според CNN, тези платформи могат да прикриват местоположението си чрез изключване на транспондерите, което поражда въпроси дали засилената активност не представлява целенасочен сигнал от страна на Вашингтон към Хавана. Пентагонът отказва коментар по темата.

На този фон реториката на американския президент Доналд Тръмп спрямо Куба се изостря. Той наложи петролна блокада срещу острова и разшири санкциите, като заяви, че страната представлява заплаха за националната сигурност на САЩ.

В началото на май Тръмп дори допусна възможността Съединените щати да изпратят самолетоносач край Куба и „почти веднага“ да установят контрол над нея.

Превод: GlasNews.bg