Изследване посочи възможна връзка между една от най-лошите морски катастрофи в историята и северното сияние.
На 23:40 часа на 14 април 1912 г. британският пасажерски кораб RMS Titanic удари айсберг и потъна в Северния Атлантически океан, като загинаха 1,500 от 2,240 пътници и членове на екипажа.
Въпреки това, изследване, публикувано през 2020 г. и докладвано от Live Science, установи възможен нов елемент, който може би е повлиял на навигационните и комуникационните системи на пасажерския лайнер в роковната нощ.
Оцелял от "Титаник" разказа за удара и как са могли да спасят повече хора
Независима изследователка по метеорология и фотограф Мила Зинкова се върна към метеорологичните условия в нощта, когато Титаник потъна, като се позова на показанията на очевидци от онези роковни часове и на различни корабни дневници.
Зинкова установи, че цветни ленти от северното сияние, известно още като Aurora Borealis, бяха силно присъстващи в небето в нощта на катастрофата.
Публикувано в списанието Weather през август 2020 г., изследването подсказва, че геомагнетизмът на северното сияние може да е нарушил комуникационните системи на Титаник, което вероятно е затруднило последвалите спасителни усилия.
Зинкова също така предполага, че геомагнитната сила на сиянието е повлияла на навигационната система на Титаник и може да е насочила кораба директно към айсберга.
По-често наблюдавани в регионите с високи географски ширини, северните сияния са резултат от смущения в магнитосферата на Земята, причинени от слънчевия вятър. Тези слънчеви бури съдържат заредени частици, които могат да бъдат достатъчно силни, за да достигнат до Земята.
Когато този електрифициран газ се срещне с атмосферата на планетата и премине през нейната магнитна обвивка, той взаимодейства с атмосферните газове като кислород, което води до характерния светлинен модел в зелено, червено, лилаво и синьо, който всички ние възхищаваме.
Колкото и красиви да са, тези бури могат също така да пречат на електрическите и магнитните сигнали на Земята, причинявайки нарушения — и това е, което изследването на Зинкова предполага, че се е случило в нощта на трагедията с Титаник.
Щеше ли да потъне „Титаник", ако се беше ударил челно в айсберга?
Очевидците изглежда потвърждават, че северното сияние е било видимо тази нощ – вторият офицер на RMS Carpathia, Джеймс Бисет, който успява да спаси някои оцелели, отбелязва в дневника си, че „Aurora Borealis блестеше като лунни лъчи, изригващи от северния хоризонт“.
В своята статия Зинкова посочи, че ако слънчева буря или геомагнитна буря е достатъчно силна, за да породи сияние, тогава същата магнитна енергия може да е повлияла върху навигационните системи и комуникациите на борда на Титаник. Ако геомагнитната сила на сиянието е засегнала навигационната система на Титаник, възможно е северното сияние да е изиграло роля във фаталния сблъсък с айсберга.
Защо никой не е намерил човешки останки в "Титаник"
Дори привидно незначително отклонение от 0.5 градуса би било достатъчно, за да насочи лайнера към айсберга, като Зинкова отбеляза: „Тази на пръв поглед незначителна предпоставка можеше да направи разликата между сблъсък с айсберга и избягването му.“
Превод: GlasNews.bg