Две азиатски кралства, Тайланд и Камбоджа, се сблъскаха по спорната си граница след седмици на напрежение. Властите съобщават, че най-малко двама тайландски цивилни са били убити, докато тайландските военни твърдят, че са извършили въздушни удари по камбоджански военни цели.
Смъртоносни сблъсъци избухнаха на спорен участък от границата между Тайланд и Камбоджа след седмици на нарастващо напрежение между съседите от Югоизточна Азия, като двете страни се обвиняват взаимно в провокация, съобщава The Guardian.
Най-малко двама тайландски цивилни бяха убити, а двама други бяха ранени при камбоджански обстрел в четвъртък, съобщи областен служител, докато тайландската армия заяви, че е извършила въздушни удари по военни цели в Камбоджа.
Мярката идва след сблъсъци, избухнали близо до кхмерския индуистки храм Та Муен Том в четвъртък сутринта. Тайландските военни съобщиха, че камбоджанските войски са открили огън близо до храма и са изстреляли разузнавателен дрон, преди да изпратят войски с тежки оръжия, включително ракетни установки.
Камбоджа отрече твърденията, като Министерството на националната отбрана заяви, че тайландските военни са предприели първоначалната въоръжена атака.
„Камбоджанските въоръжени сили действаха строго в самозащита в отговор на непровокираното нахлуване на тайландски войски, което наруши териториалната ни цялост“, се казва в изявление на министерството.
В по-късно изявление Пном Пен осъди „безразсъдната и брутална военна агресия“ на Тайланд, обвинявайки съседната си страна, че е открила огън по войските си и е нарушила споразумение, насочено към деескалация на напрежението.
Камбоджа „категорично осъжда безразсъдната и брутална военна агресия на Кралство Тайланд срещу суверенитета и териториалната цялост на Камбоджа“, се казва в изявлението, като се отбелязва, че тайландски изтребители са били разположени и са хвърлили две бомби на пътя.
Тайланд съобщи, че изтребител F-16 е ударил камбоджанска територия и е унищожил военна цел. Армията заяви, че още самолети са готови за разполагане. „Използвахме самолети срещу военни цели, както беше планирано“, каза заместник-говорителят на тайландската армия Рича Суксуванон пред репортери.
Влиятелният бивш премиер на Камбоджа Хун Сен, баща на настоящия премиер Хун Мане, заяви, че две камбоджански провинции са били обстрелвани от тайландските сили. В изявление, публикувано онлайн, Хун Мане заяви: „Камбоджа винаги е застъпвала мирни решения на проблемите, но в този случай нямаме друг избор, освен да отговорим с въоръжена сила на въоръжената агресия.“
Сблъсъците, припомня „Гардиън“, са последните в историята на конфликтите по 817-километровата граница, разделяща Камбоджа и Тайланд, части от която са обект на припокриващи се териториални претенции поради разногласия относно картите от колониалната епоха. Последните големи сблъсъци са се случили между 2008 и 2011 г., когато боевете и обстрелите доведоха до смъртта на най-малко 34 души, много други бяха ранени, а хиляди бяха разселени.
Боевете между Камбоджа и Тайланд, които продължиха да ескалират през последните месеци, първоначално се разпалиха, след като камбоджански войник беше убит през май при въоръжен сблъсък в район, който и двете страни претендират за свой.
Коментирайки сблъсъците в четвъртък, изпълняващият длъжността премиер Пумтам Вечаячай заяви, че ситуацията на границата с Тайланд е „чувствителна“. „Трябва да бъдем внимателни“, каза той пред репортери. „Ще спазваме международното право“.
Сблъсъкът в четвъртък стана, след като Тайланд отзова посланика си в Камбоджа в сряда и заяви, че ще експулсира посланика на Камбоджа в Банкок, след като втори тайландски войник за една седмица загуби крайник от противопехотна мина в спорен район.
Тайланд твърди, че противопехотните мини са били поставени наскоро в района, но Камбоджа твърди, че твърденията са неоснователни. Камбоджа има много противопехотни мини от гражданската война преди десетилетия, а групите за разминиране казват, че те са милиони.
Тайландското правителство също така нареди затварянето на всички гранични контролно-пропускателни пунктове под юрисдикцията на Втора тайландска армия, съобщи управляващата партия Пхеу.
„На туристите е строго забранено да влизат в тези гранични зони“, се казва в изявлението.
Много гранични контролно-пропускателни пунктове вече бяха затворени от едната или другата страна или работеха с ограничения.
Националистическите страсти и от двете страни допълнително разпалиха ситуацията и на 1 юли тайландският премиер Паетонгарн Шинаватра беше отстранена от длъжност в очакване на разследване на евентуално етично нарушение при справянето ѝ с граничния спор. Появиха се подробности за телефонен разговор, който тя е провела с Хун Сен в опит да деескалира конфликта, а критиците я обвиняват в предателство на страната си и поклонничество пред Камбоджа.
Нарастващото напрежение се изостри от дипломатически сблъсъци: Камбоджа забрани тайландски филми и телевизионни предавания, спря вноса на тайландски плодове и зеленчуци и бойкотира някои международни интернет канали и енергийните доставки на съседната си страна. Страната също така спря вноса на гориво от Тайланд.